Domů » Půlnoc odbila a laryngitida k nám vstoupila

Půlnoc odbila a laryngitida k nám vstoupila

Lékárnička

Nevím jak k vám, ale k nám už nečekána nezvána letos přišla v lednu i v únoru. Že se u nás objevila i minulé léto, kdy jediné možné chlazení byla lednička, už mě skoro ani nepřekvapilo. Jen si říkám, kolikrát se k nám ještě takto vkrade, než pochopí, že vítaným hostem tedy rozhodně není.

Laryngitida, tedy zánět hrtanu, u obou synků začíná v noci. Obvykle po desáté večer slýcháme první štěkavý kašel, který kolem půlnoci začíná znít docela děsivě a navíc nadechování mezi záchvaty kašle je krapet přidušené. Poprvé jsem ani netušila, co že nás to v noci přepadlo. Až když jsem šla k doktorce a syn venku začal mnohem lépe dýchat, tak mi to blesklo hlavou. U obou kluků to začíná z plného zdraví při usínání, průběh nemoci mají bez teplot a obvykle po pár dnech bez dalších rým či kašlů laryngitida sama poraženecky odchází.

Možná je to tím, jak kluci rostou, možná i nachystanou lékarničkou a kombinací léčby.

Každopádně jsme zatím ani jednou nemuseli jet na pohotovost a poslední laryngitida byla během dvou dnů zcela pryč. A co je tedy tou naší první pomocí? Hned při prvních známkách „štěkání“ dám Sinecod a mokré ručníky kolem postele. Pokud nezabere – když je to fakt laryngitida, tak zatím nikdy jen toto nezabralo – přidám Fenistil kapky a zábal na krk. Jako zábal dělám starý známý Prieznitz – mokrá vrstva, igelit, suchá vrstva. Pokud se stav zhoršuje přidávám 1/2 tablety Dithiadenu a jako poslední záchranu mám doma Rectodelt – kortikoidový čípek. A v jakékoli fázi, kdy se mi dýchání zdá přiškrcené, otevírám okno, aby se dítko nadýchalo studeného vzduchu (což je na léto opravdu rada nad zlato).

Lékárnička

Přes den se to dá poměrně dobře zvládnout s pitným režimem, případně dávám Mucosolvan či jiný sirup na hleny. Nejistá potom bývá aspoň u nás druhá noc, protože buď je laryngitida na ústupu nebo naopak až takto napodruhé ukazuje svoji sílu.

Každopádně doufám, že v březnu už to k nám tato nemoc nestihne a jediný štěkot, který nás v noci vzbudí, bude našeho hlídacího psa.

hlídací pes

4 comments

 1. Dáša Rotreklová says:

  No laringitida je mým strašákem číslo jedna!Fenistil kapky mám pro jistotu u postele a homeopatika v kabelce.Já se ségrou jsme na to vcelku jako malý trpěly.Rodiče nám jako zdravotníci hned pohotově píchli injekci a byl klid.Holky zatím laringitidu neměly,jen jednou se mé mamce zdálo že Lili má na ni náběh tak sme projistotu daly čtrtku dithiadenu mokrý ručníky a otevřely okno a bylo to dobrý.Na kurzu akutní homeopatie nám radili kombinaci léků aconitum napelus, spongia na suchý kašel bez náznaku hlenu a hepar sulfur na kašel s hlenem případně kombinace všech v rychlém sledu za sebou po 3 min.Tak ať u vás štěká už jen ten pejsek!Je moc pěkný!:) Pěkné jaro!

 2. Monika says:

  Jojo Dáši, mým strašákem je taky, protože fakt přichází hrozně nečekaně. Dík za ta homeopatika, zatím jsem nezkoušela. Teď chci na Viktorkovi a jeho kašel otestovat medem slazenou šťávu z cibule, ovšem jestli to do něj dostanu, to fakt netuším. Tobě a holkám taky pěkné jaro.

 3. Pavlína Šedivá says:

  Ahojky do včerejška jsem vůbec nevěděla co to je laryngitida. Předevčírem to začlo v noci, vzbudila se mě moje 10. měsíční dcerka a brečela dusila se a kašlala štěkotem. Nevěděla sem co to je tak sem jí chovala a po půl hodině utěšování dala mlíko a usnula. Ráno když jsme vztali tam úplně chraptila, to byla sobota včera…takže pohotovost. A tam mě řekli že má laryngitidu…..po tom co mě vysvětlili o co jde a zásobili hodně práška tak sem vystrašená jela domů. Přes den to šlo ale na dnešek o půlnoci to zase přišlo. Rychle sem otevřela okna všude pověsila mokrý hadrový plíny, posadila ji a utěšovala….díky prothazinu u toho napůl spala a po 10 minutách byl klid. Ve zkratce….jsem pěkně vyděšená a vůbec se netěším na dnešní noc, snad už bude klid a ta nemoc ustoupí.

  • Monika says:

   Ajaj, ze zkušenosti – a to musím říct, že od té doby, co jsem psala tento článek nás laryngitida potkala bohužel nespočetkrát – bych řekla, že tuto noc už budete mít vklidu. Nejhorší to bývá první nebo druhou noc, pak už je to pomalu na ústupu. Každopádně přeji ať už je líp a vklidu se vyspíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..