Domů » Kolik dárků je už moc?

Kolik dárků je už moc?

vanocni darky

Dárky. Řešíme je celý rok a před Vánocemi obzvlášť. Kolik jich musíme sehnat? Za jakou cenu? A budeme dětem dávat jen hračky nebo i měkoně? To jsou otázky, které si mnohé z nás  pokládáme. Rády bychom dětem dopřály ty nejhezčí Vánoce a viděly ta rozzářená očička u vánočního stromku, zároveň ale řešíme finance a smysluplnost dárků. Jak to udělat, aby děti byly nadšené a my měly dobrý pocit z toho, že jsme nezruinovaly rodinný rozpočet, nezaplácaly byt hloupostmi a děti dostaly, co si přejí?

vanocni darky

Jak jsme byli zamořeni hračkami

Když se narodil první syn, věděla jsem, že dárků samozřejmě není pořeba moc, zvášť miminko nepotřebuje opravdu témeř nic, ale ta radost, že je v rodině první dítě a vnouče samozřejme způsobila to, že hraček měl pod všemi vánočními stromky víc než dost. Na trhu bylo už v té době tolik krásných věcí, které už doma měly nebo teprve plánovaly koupit i jiné maminky. A já měla pocit, že díky této hře a té knížce se nám bude dítě krásně rozvíjet.

Dárky byly krásné, jen spousta z nich byly věci, které se dají nějak rozložit a tím jsme si zadělali na problém. Za chvíli se nám totiž všude povalovaly kostky, kostičky, koleje a jiné kousky skládaček. A je pravda, že s dárky, které se dají rozložit máme problém doteď. Nikomu se je totiž nechce uklízet. A s mnohými nakonec ani hrát.

Ne, že by toto zjištění ale s dalším přírůstkem pomohlo. Narodila se totiž holčička a kromě kolejí přibylo i více šatů, kabelek, střevíčků a titěrných gumiček a sponeček.  A zase jsme byly zavaleni.  S některými hračkami a doplňky si nestačily ani vyhrát a za chvíli ležely někde v koutě. A my jsme s mužem mohli tak akorát dokupovat krabice a boxy na další hračky.

Myslím, že nejvíc nám  pomohlo třetí dítě. Když máte dětí víc, tak už přece jen více přemýšlíte kolik chcete za dárky utratit, a že pokud budete s tímto tempem pokračovat, bude plný celý byt. Po starších dětech nám zbylo docela dost hraček na miminka a my tak nemuseli ani nic moc dokupovat. A třeba právě miminku jsem dala pod stromek dárky, které využije v pokojíčku, při jídle, spaní nebo cestování. A víte co? Úplně to stačilo.

Sama jsem si vlastně potřebovala v sobě ujasnit, jak to chci.  Říct si, zda opravdu dětem udělá radost celý seznam dárků nebo se s nimi jasně domluvím, že Ježíšek si sám vybere. A  ano, taky šlo o moje vlastní nastavení a slabost kupovat víc než je potřeba.

vanocni darky

 

Kolik dárků je tak akorát?

Minulý rok jsem si nakonec řekla, že každé dítě dostane sedm dárků. Mým přání bylo, aby alespoň část z nich byly české. Také jsem si určila, že to, co si opravdu nejvíce přejí a je to v našich finančních i reálných možnostech, tak dostanou. A taky dostaly a měly radost.

Jen jsem měla pocit, že i těch sedm dárků možná bylo dost. Letos zkusím pět. My těch „Štědrých večerů“ totiž míváme víc a u babiček děti dostanou ještě další dárky, takže i tak se jim to docela nakupí.

vanocni darky

Pravidlo čtyř dárků

Pokud také nechcete děti zaplavit zbytečnostmi, ale zároveň jim chcete udělat radost, zkuste si třeba vytvořit nějaký systém, podle čeho budete dárky vybírat. Nedávno jsme narazila na toto pravidlo.

Dejte dětem…

Něco, co potřebují – Ať už to bude nový hezký koberec do pokojíku, polštářky do postele, dekoraceboxy na hračky, krabička na svačinu nebo nový batoh, bude to prostě něco, co využijí. A když to bude hezké, tak ani nepoznají, že je to něco, co potřebují. :-)

Něco, co chtějí – Tady je nám to asi všem jasné. Nová panenka, stavebnice, počítačová hra. Každé dítě má svůj sen a to je přesně to, co napíší nebo nakreslí jako první na svůj seznam. A když toto dostanou, pak jsou Šťastné Vánoce zaručeny.

Něco, co si oblekájí – U holek je to většinou i něco, co si přejí. U kluků to může být někdy zklamáním. Když to ale bude pyžamo s oblíbenými hrdiny, udělá radost i to. :-)

Něco, co čtou – Knížky jsou také velké téma. Ne, že by proti nic někdo něco měl. Občas jich ale nakoupíme tolik, že musíme přikoupit další knihovnu. U starších se zase snahou dopřát jim kus kvalitní literatury, mohu úplně minout. Čím jsou mé děti starší, tím méně jim něco podstrkuju. Naopak jsem šťastná, když si najdou samy knížku, která je bude bavit. Ať je to o seriálových hrdinech, strašidlech nebo jde o komiks.

 

Neberte tento seznam jako něco dogmatického. Je to jen jedna z možností, jak dárky pojmout. Možná už máte svůj zajetý systém, možná se teprve heldáte. A je to tak v pořádku. Užijte si to bádání a zkoušení. :-)

vanocni darky

Naše tipy na dárky

Pokud hledáte kvalitní a vkusné dárky, máme pro vás pár tipů.

Festival Mini -příští týden se v Praze opět koná Festival Mini, který je snad čím dál bohatější a nabitější českými i zahraničními tvůrci. I my tam loni pár dárků nakoupili.Tak pokud budete mít o víkendu 1.-3.12. čas, stavte se tam. Nebudete litovat.

Mámami -A to bychom nebyly my, kdybychom vám nedoporučily samozřejmě i krásné kousky od nás z Mámami. Pokud hledáte právě ty polštářky, praporky a zajdy a jiné dekorace, tak mkrněte k nám.

vanocni darky

Fler -Úžasné kousky najdete ale také třeba na Fleru, kde se to šikovnými tvůrci jen hemží.

Poťuk a Dubedatka

Jako bonus tohoto článku pro vás máme nedávno objevenou značku Poťuk a Dubedatka, pod kterou Michaela Spáčilová vyrábí krásné dřevěné hračky a dekorace, které mají duši. Jinak se to ani napsat nedá. Ostatně jsou také testovány na jejích dvou dětech, které si je zamilovaly více než běžné hračky.

Inspiraci hledá hlavně v lese a u vody, možná proto jsou nejčastější motivy zvířátek. Ta se dají zavěsit na zeď a díky tomu, že jsou odsazena trochu od zdi, jemně vstupují do prostoru. Pracují tak se hezky světlem a stínem v místnosti. Zvířátka jsou ručně vyřezána , aby byly příjemné na dotek a samozřejmostí jsou barvy s atestem. Michaela a její značku Poťuk a Dubedatku najdete na Fleru nebo na Facebooku.

vanocni darky

Nám tito zajdové padly do oka hned. A myslím, že nejen nám dospělým. Matýsek se skamarádil také hned. :-) No, co na ně říkáte?  Nejsou rozkošní? Tak pokud hledáte neokoukaný dárek, který jen tak někdo nemá, určitě kouknětě na stránky.

vanocni darky

Jak jste na tom vy s dárky? Kolik dárků dáváte?  Máte svůj systém nebo vybíráte intuitivně?

Dárkům, ale i ostatním vánočním přípravám jsme věnovaly i celou e-knihu Vánoce v klidu. Pokud chcete mít všechny přípravy pod kontrolou a vše zvládnout v pohodě a s grácií, pak by vám tato knížka určitě neměla uniknout. :-)

 

*Každý týden také posíláme novinky z života na blogu i eshopu. Stačí se vpravo nahoře přihlásit k odběru a už vám nic neunikne (na svých mobilních telefonech najdete odběr novinek po srolování až na konci článku). 

14 comments

 1. Pavla Cenková says:

  Tak my už jsem několik let s sytému tři děti, každé dítě dostane doma tři dárky. Nebo jeden velký dárek jako je třeba kolo a k tomu nějakou drobnost. Snažíme se je vést k tomu, aby si přály nejlépe jen jednu věc, aby se uměly rozhodnout. Z hromady levného plastu, větší něž samotné dítě, která se pod stromek navrší se mi ježí vlasy a opravdu to takto nechci, to jsem věděla už u prvního miminka. Proto se snažím vybrat kvalitní hračky z dobrých materiálů a klidně dražší. My s mužem si dáváme většinou jednu věc. Zbytek doplní babičky, které se už jedenáct let snažím přesvědčit, že jeden dárek od každé babičky a tetičky opravdu stačí. Ale je to boj :-)
  Je to paradox v bohatých zemích, my rodiče se snažíme, aby toho děti nedostaly tolik. Aby vůbec dokázaly mít z nabitých věcí radost.

  • Misha says:

   Teda zavidím, jak to máte nastavené. A že děti jsou v tom v pohodě. My je asi moc rozmlsali. A ano, je to vlastně paradox, že se znovu pořebujeme učit skromnosti. Ono s jídlem roste chuť, ale taky často nespokojenost. Tak přeji pokojné, spokojené a radostné Vánoce. :-)

 2. Pavla Cenková says:

  Jinak obecně k vánocům: Ta obchodní masáž, která začíná už v říjnu a nabádá nás nakupovat a nakupovat je mi opravdu z duše protivná. Nechci se nechat tím blikajícím marketingem prostě nechat ulovit. Nechat se přesvědčit, že „kdo hodně miluje, hodně nakupuje.“ Další věci jsou ekologické aspekty celého procesu.
  Dárky o vánocích mají podle mě svůj duchovní smysl, mají nám připomínat, že Bůh je štědrý, že nás obdarovává. Že vše, co v životě máme i život sám jsme dostali darem. A největším Darem je Jeho – Boží sebedarování.
  Toto se mi lépe prožívá spíš s menším množstvím věcí.

 3. Martina says:

  U nás si na systém dárků teprve najíždíme. Letos to máme, že bude jeden větší dárek společný plus nějaké max. tři menší každému zvlášť. U jedné babičky to máme v pohodě a šlo se domluvit na jednom dárku, ale druhou babičku budu muset ještě udolat. Naše děti mají totiž v lednu hned narozeniny, takže to je u nás takový dvouměsíční dárkový maraton. Pravidlo čtyř dárků se mi líbí, asi se tím příští rok inspiruji.

  • Misha says:

   Také to máte krásně nastavené. S těmi zimními narozeninami to bývá náročnější. Nechceme ošidit, ale ani zavalit dárky. Tak přeji, ať najdete vždy dobrý kompromis. Krásné Vánoce i celý advent! :-)

 4. Jana D says:

  U nás si dárky s širší rodinou vyměňujeme už před Štědrým dnem, aby děti měli jednoho Ježíška. Byla to tradice z mojí rodiny, kterou jsem převzali a je vlastně dost ekonomická. Babiček je vícero, tetičky a strejdové taky přihodí nějakou drobnost a tak jsme s mužem váhali, jestli vůbec něco kupovat. Loni toho bylo pod stromkem tolik, že se rozbalovalo ještě další tři dny, aby to byl malý vůbec stavu pobrat. Letos jsme ale zapojili do větších dárků i rodinu a tím se snad dostaneme k rozbalitelnému počtu.

  • Misha says:

   Milá Jano, to je také zajímavý nápad vyměnit si dárky před Vánocemi. A máte pravdu, dárků se vždy sejde nějak víc než člověk původně plánoval. :-) Tak ať se to letos povede podle představ. Přeji krásné Vánoce…

 5. Marie says:

  Pamatuji s dojetím na Vánoce před 2 lety, měla jsem hodně hluboko do kapsy a bylo mi líto, že mohu každé ze 4 dcer dát pouze 1-2 dárky. Ale nakonec to byly nejbohatší vánoce, přišly balíčky od přátel, použité ale krásně zachovalé hračky, barbíny a koníci Schleich apod., holky z toho byly tak nadšené, že jsem si vzápětí řekla: Tak a jak to zvládnou další rok? Když teď toho mají tolik? :) Zvládly. Nastavily jsme pravidlo 4, max. 5 dárků. Nikdy nechybí knihy, doplňovačky, vystřihovánky a pak se pokouším pořídit i něco z jejich dlouhých wish listů. Ale je to boj a musím zapojit rafinované nátlaky na smysluplnost některých jejich přání:)
  Už teď ale vnímám, že nejstarší dcera, které je 12 let, ocení klidně jeden dárek hodnotnější plus knihu, bez té by byla skutečně zklamaná. A na některé dárky holt nikdy nedosáhnou, i tomu je učím.
  P.S. Břichopasí panenka mne dojala, upřímně děkuji! ❤️

  • Misha says:

   Milá Marie, sleduji váš příběh a moc vám fandím. Jste statečná a silná žena. Věřím, že to pro vás jako mámu muselo být a možná často pořád i je hodně těžké. Je skvělé, že okolí pomohlo a nenechalo vás ve štychu. Tak se poznají přátelé. :-)
   A nátlakům přání musíme odolávat všichni, třeba živého koně opravdu v pokoji mít nemůžeme.
   Přeji vám krásné a bohaté Vánoce bez požáru a jiných překvapení. :-)

   P.S. Mít vaši panenku je pro nás čest. Delší dobu jsem po ní pokukovala, až ji dcerka nakonec dostala v létě k narozeninám a má opravdu mezi ostatními panenkami čestné místo.

 6. Jana F. says:

  Mame maly byt. Letos jsem dlouze rozvazovala, co poridit, aby mely deti z hracek delsi radost, nez par dni po rozbaleni. Nakonec jsem vybrala houpacku duha pro oba, zvonici prejezd k vlackodraze pro oba, mladsi dostane knihu Papuchalk Petr od Petra Horacka. Starsi knihu rok v lese. Mladsi indianskou celenku od Lumpky. A starsi dnes bude kreslit dopis Jeziskovi, takze posledni darek je v jeho rezii :) Nejsem zastancem honby za darky, presto me situace kazdy rok stresuje, protoze sehnat a koupit hlouposti je raz dva, ale vymyslet neco, co se bude libit a nebudou to vyhozene penize ;) zabere furu casu. Syn ma navic svatek v prosinci a narozeniny v lednu, tak musim dovymyslet i neco navic, letos to vyhralo predplatne casopisu Puntik a Tulletka Hra svetla. Zavest system 4 darku je celkem rozumne, letos jsme k tomu nejak dospeli sami :) My jako deti jsme dostavali jeden, co jsme si prali a nejake obleceni.

 7. Pavla says:

  Ahoj,
  moc se mi líbí zmíněné pravidlo 4 dárků, zatím to sice až takhle nemáme, ale myslím, že jak budou kluci starší tak se mu budeme víc a víc blížit.
  U nás to je tak, že na Vánoce se snažím klukům (jeden 4 kousek a druh necelé 2 roky) dávat dárky primárně společné nebo takové se kterými si ve finále vyhrají oba a můžou si je vyměňovat.
  Zatím je jeden větší dárek (puzzle- variabilní silnice), nějaké drobnosti rozdělené do 2 balíčků, oběma hrneček (protože starší si vyloženě přál hrneček s opičkou tak jsem zvědavá jestli si na to vzpomene a bude to mít úspěch) a leporelo Zima. Taky pod stromečkem najdou ještě část dárku od prababičky, kdy jsem jim za ni pořídila zimní kreativní sadu Recycle-me, takže počítám, že po návštěvách budeme vyrábět :-)
  Babičky moc nekoordinuju, s mojí mámou tak 50% dárků je dle domluvy, že se ptá co by mi přišlo zajímavé, druhá babička kupuje jak kdy co, ale ve finále jsem už zjistila, že i to má své kouzlo jak úplné blbiny jinak vesměs nedostávají vůbec.. :-)

  • Misha says:

   Mně se líbí, když v tom už má někdo systém. Společné hry jako dárek budeme mít také, sveze se i batole, kterému je to zatím jedno. Tak ať se vám Vánoce vydaří a užijete si je hlavně spolu a v klidu. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..