Domů » Batole a uklizený byt? Aneb co mi pomáhá přežít!

Batole a uklizený byt? Aneb co mi pomáhá přežít!

Mateřská dovolená je nejen krásný čas, ale je to i jedna velká  jízda. Hormony lítají, slzy štěstí se mísí s těmi plnými zoufalství a vyčerpáním a naše domovy vypadají často jako po výbuchu. Také máte pocit, že by domácnost úklid nutně potřebovala, ale že to stejně nemá cenu?

Batole a domácnost

Naše batole je momentálně ve fázi uklízení po svém a nic nemůže zůstat na svém místě. Víte, co je největší zábava? Rozházet čisté pleny a když není svázaný pytel s použitými, tak pak je zábava o to větší. Knihy je také potřeba důkladně prohlédnout a odhodit, stejně důležité je i probrat šuplíky všem členům rodiny a přeskládat je podle svého.

V takové domácnosti je udržení pořádku tak velkou výzvou, že ji někdy předem raději vzdám. Víte, proč máme toho třetího benjamínka s větším odstupem? Potřebovala jsem na vlastní oči vidět, že tato fáze přejde a bude líp. A ono bude, třeba školka mi v tom určitě zase pomůže. :-)

Zatím to řeším jednoduše. Abych se v tom chaosu a nepořádku neutopila, mám svých pár fíglů. Nevím, jestli by ze mne Marie Kondo měla radost, ale na přežití s batoletem to stačí. :-)

1. Alespoň jeden malý uklizený koutek

Snažím se mít uklízený alespoň jeden malý koutek, který mne pohladí na duši, ve kterém si naaranžuji polštářeobrázkypoličky i kytky a kde si budu moci vypít v klidu kávu a alespoň trošku relaxovat. A až ta malá střela večer usne, tak si i tu svíčku zapálím…

2.  Čím výš, tím líp

Samozřejmostí jsou i pojistky na skříňky a šuplíky. Pokud si nechci ničit nábytek nebo se mi to prostě esteticky nelíbí, přesouvám věci do výšek, kam malý predátor zatím nedosáhne.

3. Tajemná komnata zamčená na tři západy

Pokud mám víc pokojů, zavřu dveře a uchráním tak jednu dvě místnosti před nájezdem tatara.

4. Rychle vysypat, rychle uklidit

Hračky a věci, které chci mít po ruce a u země, dávám do košů, kufříků a pytlů, aby šlo vše rychle uklidit.

5. Venku je taky hezky

A pokud je opravdu doma všechno vzhůru nohama, vyrazím ven, ať už do lesa či do parku a nebo bez dětí na chvíli do kavárny a prostě to doma chvíli nevidím. Člověk pak získá trochu nadhled a nemá takové nutkání psát inzeráty ve stylu „daruji dítě za odvoz, značka rychle nebo při rychlém jednání možná sleva“. :-)

Co vám pomáhá přežít bláznivé období s batoletem? A nepište mi, že si vaše batole uvědoměle hraje jen se svými hračkami a ve svém vyhrazeném prostoru, jo?

Já si jdu prošlapat cestičku ke svému uklizenému koutku a snad si tam vypiju i to vychladlé kafe…

11 comments

 1. Leňajs says:

  Zdravím Misho,
  děkuji za informaci, že to jednou přejde :-) Já mám zatím jen jedno(ho) batole/tatara/predátora, ale stačí to. V podstatě to mám dost obdobně, jak to popisujete. Ale co se mi ještě osvědčilo, je malé množství hraček. I když… ona stačí jedna krabice s duplem a jedna s dřevěnými kostkami, které s nadšením vysype, lehne si do nich a s libostí je promíchá jako macecha v Popelce :-D
  Přeju pevné nervy :-)

  • Misha says:

   Díky moc za komentář, Leňajs :-) Já teda doufám, že to přejde snad u všech. Zatím jsem to testovala jen na dvou kouscích. :-) A určitě, čím méně hraček, tím lépe. Což se s větším počtem dětí dělá trochu hůř, protože my to malé, titěrné lego máme snad všude. Ale co jde, dávam pryč nebo alespoň do výšin a vytáhnu až bude mít rozum. Tak pevným nervům a radostným zítřkům zdar :-)

 2. Tereza says:

  My k „daruji za odvoz“ pridavame jeste balik plen a krabici mlika!! :) Proti vsetecnymu nenechavci jsme do otevrenych polic z Ikey poridili boxy… Bylo to fajn,nevyndal to a nezajimalo,nez se to naucil vyndavat!! Kdyz se nam dobyva do supliku, dabelsky jeci,abychom nahodou neprosvihli to,ze pacha zlo!!! :) A kdyz po 158. vysvetluju,ze ten stativ,alarm,barvy na textil,celovka neni na jeho hrani,radostne pisti a mava ulovkem nad hlavou!! A na just tam jde hned znova!! A reseni?? Snad jen ten inzerat!!! :))))

  • Misha says:

   Ach, ta radost z úlovku :-) Oni jsou u toho hrozně roztomilí, ale když to musí člověk po stopadesáté uklízet, tak už to tak roztomilé není… Ale jo, jednou to vážně bude lepší. Tak ať to zládneme bez následků. ;-)

   • Tereza says:

    Tak snad to „jednou“ skutecne nastane!! ;) Zatim spis propadam beznadeji,protoze k tomu vsemu ted jeste pribylo obdobi vzdoru a vsudypritomne „neeeee“ :) A ano,roztomila ditka jsou…cuka mi to v koutcich a dost tezko se pak hudruje a vychovne pusobi!! :)
    Jeste k tomu poradku… vzpomnela jsem si na takovy citat:“Poradek je pro blbce,inteligent ovlada chaos!“ ;)

    • Misha says:

     A to je pěkný citát. Také jsem někde četla, že chaotici bývají inteligentnější. :-D Když se podívám na svůj stůl, tak se teď úplně tetelím blahem, jak musím být inteligentní. A přeji pevné nervy do období vzdoru. Protože o no to o nervy někdy vážně je. :-)

 3. Radka H says:

  Dobrý den Míšo,
  plně souhlasím, že život s batoletem je „zábava“ :) Teď máme doma druhé takové období. Plně souhlasím s nabobtnáváním co se hraček týče a už se těším, když začnu třídit ty se, kterými se ta mladší nebude už hrát, ale i tak jich asi moc neubude, protože zas přijdou jiné :D
  My máme teď období sundávání ponožek a capáček a největší prča je, když můžu mamce zdrhat, když mi je chce nasadit nazpět :D
  No s dětmi je prostě sranda a nekonečná práce….

  • Misha says:

   Je vtipné, jak si každé to dítě najde svoji „zábavu“ a nám z ní jde pak hlava kolem. :-) A zbavování hraček je jedno velké téma. Zvlášť ti větší se ničeho samozřejmě nechtějí vzdát, i když o většině ani neví, kde je mají….

 4. Petra says:

  No tak to je přesné. U nás dítě č. 1. bylo vcelku umírněné a hrálo si i v ohrádce. Zato dvojka to vynahrazuje. Uzavřený prostor komentuje řevem na pokraji šílenství a v tom otevřenému prostoru je potřeba pokrýt celou podlahu bytu vším, co se ti naivní dospělí schovají do šuplíku a skříně. Nejlepší je to v kuchyni, když se snažím udělat to nejnutnější. Výtahuje a rozbije co se dá. Horní skříňky bohužel v půdním bytu nemáme. Od školky nás dělí ještě 23 měsíců. Jsem zvědavá, zda přijde dříve rozvod nebo blázinec….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..