Domů » Vánoční úklid trochu jinak

Vánoční úklid trochu jinak

vanocni uklid

Když jsem přemýšlela nad tématem vánočního úklidu, hned mě napadlo, že jsem asi ten poslední člověk, který by měl o úklidu psát. Já a úklid? To je asi něco jako sněhulák v létě. Sama se totiž ve strategii úklidu pořád hledám. Jsem důkazem, že ho opravdu nemá každý v krvi. A s přibývajícím počtem dětí to rozhodně není o nic jednodušší. Když ale i sněhulák Olaf z Ledového Království nakonec mohl žít v létě, pokusím se i já o úklidu něco napsat. :-)

Nebudu vám dnes psát, co který den máte uklidit, aby vaše Vánoce byly v klidu nebo jaký přípravek je ten nej. Myslím, že každá budeme mít před Vánocemi nějakým způsobem uklizeno. Někdo potřebuje generální úklid, jiná raději zatáhne roletu a srovná časopisy. Každá máme míru uklizeného bytu někde jinde. Pokud ale samy nevíte, kde začít nebo jak úklid pojmout a vše do Vánoc stihnout, zkuste naši  e-knihu Vánoce v klidu. Najdete v ní pomocnou ruku, jak na to. :-)

Uklízím, ale pořád to není ono

Nemáte někdy pocit, že i když se snažíme a uklízíme, pořád to není ono? Necítíte neklid, roztrpčenost, že to u vás pořád vypadá chaoticky a rozhodně ne uklizeně. Pokud ano, tak jsme na tom stejně. A cítit se doma dobře je docela dobrý základ pro to, abychom mohly v pohodě vyrazit do každodenního světa, ne? Když na nás ale doma všechno padá a to někdy opravdu doslova, nemůžeme pořádně načerpat a odpočinout si. Nějak mi nedocházelo, kde je vlastně ten problém. Proč mi ta domácnost přijde tak chaotická a místo radosti z útulného domova na mě padá depka?

vanocni uklid

Domácnost bez odpadu

Díky tomu, že se i o úklidu začíná víc psát a není to samozřejmost, kterou každý perfektně ovládá, našla jsem i já konečně jádro pudla. A hodně mi v tom pomohla nedávno přečtená kniha Domácnost bez odpadu.

Hlavní myšlenkou knihy je snaha snížit v domácnosti množství odpadu a tím pádem ulehčit přírodě, ale i sobě. A jak? Tím, že budeme zjednodušovat. Pokud jste doteď žili v představě, že stačí třídit odpad, autorka vám ukáže, že to jde ještě jinak. Prostě se zbavme toho, co nám překáží a ztěžuje život (tím nebylo úplně myšleno manžela a dětí :-) ). Díky tomu se nám bude volněji dýchat a když nebudeme mít díky čemu dělat nepořádek, tak prostě ani žádný nebude. Pokud se zbavíme věcí, které používáme málo, vůbec, nebo stejnou věc máme vícekrát, a že takových věcí je,nebudeme muset řešit, kam ty věci dávat, jestli mají své místo a zda se nám někam vejdou. A když se už těch věcí zbavíme, rozmysleme si, co chceme domů zase přinést. Trocha přemýšlení nám totiž může ušetřit spoustu místa, času i nervů. A to je vlastně všechno. Zjednodušme si domácnost a budeme spokojenější.

 vanocni uklid

Jak jsem uklidila

Během čtení knížky jsme byla tak motivovaná, že se mi podařilo vytřídit věci v koupelně. I když jsem je třídila už v létě během rekontrukce koupelny, znovu jsem našla věci, které nepoužívám, jsou prošlé nebo jsem je dostala jako dárek, ale má pleť je nejpíš nesnese. Tak proč je doma mít? Najednou jsem třeba bezradně koukala na 4 druhy sprchových gelů, které používáme. A říkala jsme si proč vlastně? A díky důjkladnějšímu úklidu se z přeplněných košíků rázem staly hezky uklizené koutky.

Kromě koupelny jsem rychle probrala i kuchyň a dětský pokoj. I když tam se budu muset znovu vrátit. Čeká na mě oblečení, ze kterého děti vyrostly, další krabice her a hraček, které potřebují protřídít. Stejně tak i dětské výtvory a stále nové a nové pidi hračky, bez koleček a antének… Tak vám přes noc rostou z podlahy? :-)

Tento rok třídíme opravdu hodně. Musím říct, že nám v tom hodně pomohla rekonstrukce, ale i deset let v jedné domácnosti. Už toho bylo prostě moc. Pokud věci necháme plynout, nastřádají se. A víte co? Nakonec mi v úklidu pomohlo i naše batole. Když jsem znovu a znovu uklízela jednu a tu samou věc, donutilo mě to zamyslet se nad tím, zda ji opravdu doma potřebuji nebo ji alespoň nemůžu uklidit na jiné místo. Tak pokud nevíte, kde začít, vypusťtě děti. :-)

Ukliďte si nejen doma

Možná je u vás domácnost v pořádku a vše máte pod kontrolou. Co ale třeba jiné oblasti v životě? Proč nezažít úlevu i jinde? Když jsem nad tím tak přemýšlela, došlo mi, že se to vlastně netýká jen věcí a jídla. Ale třeba i zájmů, internetových stránek, které sleduji, událostí, kterých bych se chtěla zúčastnit, věcí, které bych chtěla stihnout. To vše mi vlastně může přinášet stres a chaos do mého života. Když je všeho až moc, necítím se v tom dobře. Zvlášť dnes, když jsme obklopeni reklamou, informacemi a různými nabídkami a možnostmi. A víte, jaká je to úleva udělat čistku v koupelně, v kuchyni nebo v dětském pokoji? A co když se rozhodnete proškrtat akce, schůzky nebo pročistíte seznam blogů a webových stránek?

Nazaplácejme si domovy ani své životy něčím, co nám v tom žití bude vlastně bránit. Advent můžeme pojmout nejen jako čas příprav, čerpání a těšení, ale i jako revizi a pročištění všeho, co nás nějakým způsobem tíží a stresuje. Někdy to chce radikální čistku, jindy stačí jen něco omezit.

Tak co, zkusíte to? Napadlo vás něco, co by se dalo změnit? Pokud ano, budeme vám držet pěsti.

3 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..