Domů » Rekonstrukce vysněné koupelny a pět rad architekta

Rekonstrukce vysněné koupelny a pět rad architekta

koupelna

Potřebovali jsme jen vyměnit sprchový kout. Když už jsem si ale vzala architekta, který rád dělá vše ve velkém, netrvalo moc dlouho a ke sprchovému koutu se přidala celá koupelna a ke koupelně záchod a k záchodu dětský pokoj jeden a druhý a k tomu celá chodba a samozřejmě i obývák. Jediné, co (zatím) zůstalo, je kuchyň a ložnice. A když už jsem celou rekonstrukci přežila, říkala jsem si, že by si právě koupelna svůj článek zasloužila. 

koupelna

koupelna

Proč? Aneb velká rodina má jiné potřeby

Celou koupelnu jsme chtěli pojmout trochu jinak, než jsme ji vymysleli před deseti lety. To jsme neměli žádné dítě a ani jsme nevěděli kdy a kolik jich vlastně budeme mít. Po letech jsme zjistili, že bez vany to asi zvládneme, ale ten druhý záchod by nebyl vůbec od věci. I když jsem vždy byla proti záchodům v koupělně, každodenní realita mě přesvědčila, že druhý (nouzový) záchod ve velké koupelně bude vlastně fajn. Díky tomu, že jsme zrušili velkou vanu přidali malý záchod a pračku přesunuli do technické místnosti, zbylo ještě hodně místa na velký sprchový kout. Ten měl mít, aniž bych to tušila, původně čisté prosklené dveře (nevíte, proč ti muži tak touží po čirých dveřích?), nakonec se ale dveře zapomněly objednat a jediné, které byly v té době k dispozici, byly právě a naštěstí jen ty s pískovanou úpravou. Ještěže tak, kdo by to jako pořád leštil, že?

koupelna koupelna

Rozvod nebo koupelna?

A jak vypadala rekonstrukce se třemi dětmi? Na rozvod to sice nebylo, ale shodli jsme se, že dům stavět asi nemůžeme. Pak by na ten rozvod možná i došlo a na to se máme moc rádi, abychom to zabalili kvůli baráku. :-) Jak už to tak ale bývá, na začátku vypadalo vše krásně a idylicky. Nevím jak vy, ale já při představě nové koupelny viděla hlavně výsledek a už jsem byla u nakupování zubních kartáčků, ručníků a úložných košíčků. Jen bez té hrubé práce to prostě nejde a právě ta vám to někdy vše pěkně zkomplikuje.

koupelna

Proces

Bydlení s architektem má své výhody. Vše rychle zapracuje a když se vám něco nelíbí, tak to i rychle přepracuje. Jen se vám teda nesmí pořád něco nelíbit, jinak vás manželsky pošle do háje. Nakonec byl návrh koupelny hotový celkem rychle (asi jsem moc neprudila) a k realizaci došlo asi jen dva měsíce po původním termínu. Kvůli rekonstrukci koupelny jsme se navíc museli na dva týdny přesunout do bytu jedna plus jedna. Jen ty dva týdny se protáhly na celý měsíc. A mám pocit, že ten měsíc byl tak třikrát delší než obvykle. Podobně jsem se cítila snad jen v posledním měsíci těhotenství. A to jsem pak zase měla chuť posílat do háje manželsky pana architekta. Nejvtipnější částí procesu bylo rozmístění dlažby. Proč by to architekt dělal ručně, když si to může na počítači poskládat podle svého speciálního postupu a pak už bude jen kontrolovat obkladače, jestli to dělá tak, jak má. A ještěže ho kontroloval. Vše nakonecc dopadlo podle představ a i když to na první pohled může vypadat chaoticky, tak dlažba má přesně svůj řád.

dlažba

Dlažba

Vše vlastně začalo vysněnou dlažbou. Tu jsme měli vybranou už několik let a jsem hrozně ráda, že jsme ji sehnali.  Jakou jinou dlažbu a obklady dát do prvorepublikového bytu s vysokými stropy, než ty s názvem twenties. :-)

dlažba

Kohoutky

Odělené kohoutky s nádechem retra, které vybral muž, se mi také libily, jen jsem se trochu obávala zabudování přímo do zdi. Byla jsem ale ujištěna, že to bude super a musím napsat, že zatím to super je.

koupelna

Není polička jako polička

Docela jsme zvažovali, jak vymyslet odkládací plohu u umyvadla a ve sprchovém koutě. A mého muže napadla geniální věc (to ty architekta občas napadne). Žádné poličky zavěšené na sprše. Nakonec to vyřešila tzv. nika. Lidé z oboru ví, a my ostatní tomu můžeme říkat vestavěná polička. :-) A aby nebyla tak nudná, nechali jsme z ní díky kachličkám vytvořit ústřední body, které spolu s dlažbou zaujmou na první pohled.

koupelna

koupelna

Nábytek

Díky výrazné dlažbě jsme chtěli vše ostatní decentní. Vyhrála kombinace bílé a dřeva. Co se vybavení týče, mé požadavky zněly jasně. Ráda bych velké a kulaté zrcadlo, skříňku až ke stropu a dnes tolik oblíbený žebřík na ručníky. A na odděleném záchodě nesmí chybět sprcha.

koupelna

Splněný sen

Nábytkářskou firmu jsme měli vybranou rychle. Jen výroba nábytku se protáhla a po přestěhování do našeho bytu jsme ještě skoro dva měsíce bydleli v kufrech, což s batoletem, které má zrovna své průzkumnické období, byla dost velká zatěžkávací zkouška pro mé nervy. Když jsem ale viděla první pokroky a pak celou koupelnu, frustrace přecházela pomalu v euforii, protože to byla prostě krása a splněný sen. A když firma nábytek namontovala, moje radost z dokonalé koupelny byla obrovská.

koupelna

Výrazná dlažba s retro kohoutky dodala koupelně přesně ten šmrnc a punc starých časů, který jsem si přála. Na druhou stranu bílé skříňky a prvky dřeva dodaly útulnost a větší prostor bez pračky a zbytečných rušivých věcí dodal harmonii a vzdušnost, kterou rodina s více dětmi opravdu ocení.

Nábytek na míru byl rozhodně dobrou volbou. V bytě s vysokými stropy se to snad ani jinak řešit nedá. S firmou Acer, která nám nábytek vyrobila, jsme se na všem bez problémů domluvili, naše nápady pochopili a celou koupelnu nám tak krásně doladili do konečného stavu.

Bonus číslo jedna

Pokud se vám naše koupelna a návrh mého muže líbí, mám pro vás skvělou zprávu. Chystáte se na vlastní rekonstrukci a rádi byste se poradili a nebo využili služeb architekta a projektanta? Konktaktujte mého muže a na kozultaci i případný projekt získáte slevu 15% . Stačí mu napsat na email a zmínit heslo „koupelna“. Nabídka platí do konce roku 2017.

 

Bonus číslo dvě

Nakonec pro vás mám ještě malý bonus. Ještě než se do rekonstrukce pustíte, promyslete si pár věcí. Může vám to ušetřit pár pocuchaných nervů a čas. :-)

 

Pět rad architektka při rekonstrukci koupelny:

 1. Promyslete si rozpočet a určitě je dobré počítat s rezervou na nenadálá zjištění zvláště v případě rekonstrukce
 2. Přípravě raději věnujte více času. Nemusíte koupit první obklad, který se Vám líbí.
 3. Detailně proberte s realizátory postup prací a zároveň připravte se na možné komplikace. Většinou se vždycky něco najde.
 4. Na světě nejsou jen hobby markety, trh s výrobky pro koupelny je obrovský a každý si dnes už může najít to své.
 5. Spolupracujte s ověřenými lidmi, nejlevnější nebývá většinou nejlepší.  Klidně si udělejte výběr z více nabídek.

 

Co jsme použili:

Sanita – umyvadla a toalety: Laufen (Pro S, Pro)

Sanita – sprchový kout: Jika (Neo Ravenna, Cubito)

Vodovodní baterie – umyvadlo a sprcha: RAF (Laguna)

Nábytek na míru: Acer Woodway

Dlažba: Recer (Twenties)

Obklady: Kerawhite (30×60 – bílá, mat)

Stavební práce: Nakostav

Dodavatel materiálu: VS-TOP

Architekt: Milan Kramoliš

Košíky v poličkách: Mámami

Bambusové zásobníky: Ikea

10 comments

 1. Jan Švancara says:

  Taky jsme přes léto přestavovali. Já bych za sebe přidal radu „nechte si udělat návrh od profesionálního architekta“. Navrhl nám řešení, která by nás nenapadla a vypracoval dokumentaci. Při komunikaci se stavební firmou se mi hodilo, že jsem mohl říct: „udělějte to podle výkresu“.

  • Misha says:

   Díky za komentář. Rozhodně souhlasím, ne všichni všemu rozumíme a někdy se ti odbornící docela hodí. Tak ať se i vám dobře bydlí v novém. :-)

  • Misha says:

   Dobrý den, Šárko, děkujeme. Tak kombinace je opravdu příjemná a nadčasová, věřím, že se jen tak neokouká. :-) Hezký den i vám.

 2. Hana says:

  Dobrý den, máte to tam vážně krásné :) Můžu se jen zeptat – to zrcadlo Vám taky dělala ta nábytkářská firma? Díky, Hana

 3. Moc pěkná koupelna :) Velmi se mi libí ta kombinace dřeva se světlými obklady a doplňky. Ten retro kohoutek je prostě úžasný. Krásné je i ta dlažba, moc pěkný vzor, hlavně dost originální. Máte pravdu, že kombinace těchto prvků dodává šmrnc. :D Také chceme doma rekonstruovat, takže inspirace a dobré rady se hodí.

  • Misha says:

   Jsme ráa, že koupelna může inspirovat. Já jsem z ní stále unešena i po více jak roce. Pro nás to byla opravdu dobrá volba. Přeji, ať vám rekonstráukce podaří podle vašich představ. Bydlet tak, jak se líbí majitelům, je baječný pocit. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..