Domů » Domov je to hlavní, co stojí za to tvořit

Domov je to hlavní, co stojí za to tvořit

Foto: Petra Hašková

Loni, přesně 31. října vyšla naše knížka Báječné oslavy s podtitulem „Domov je to hlavní, co stojí za to tvořit“. Letos na podzim jsme na instagramu spustily výzvu se stejnojmenným hashtagem a teď dokonce i stejně nazvaný článek. Možná si říkáte, proč tolik energie věnovat zrovna tvoření domova, když máte na práci tolik jiných věcí. Pokud vás ten nadpis ale přece jen trochu zastavil a tu otázku jste si právě položili, čtěte dál.

Cesta od svatebních šatů až do současnosti

Bylo nám oběma kolem dvacítky, když jsme se vdávaly. Na dnešní dobu to bylo dřív než brzy. To ale nechme teď trochu stranou. Faktem je, že když jsme odložily svatební šaty a zavřely za sebou dveře bytu, došlo nám, že teď už je to jen na nás. Jak ty své domovy budeme vlastně tvořit. To, že jsme na začátku sice nadšeně, ale úplně nezkušeně tápaly v každé jednotlivé oblasti, asi nemusím zdůrazňovat. Učily jsme se za pochodu. Hledaly jsme různá řešení různých problémů, inspirovaly se u těch, kteří už na podobné cestě byly o kus dál, poučily se z vlastních chyb.

Za sebou máme obě tři děti a víc než deset let manželství. A víte co? Přes všechno prožité i odžité máme obě taky čím dál větší pocit, že právě tvořit domov má pro nás největší smysl. Je to vidět. A nemluvím teď jen o uklizené kuchyni. To by bylo dost málo. Ta totiž navíc dlouho uklizená nikdy nevydrží. Známe.

Foto: Petra Hašková

Žádné paní dokonalé aneb cesta je cíl

Nejsme paní dokonalé. Deset let je dost dlouhá doba na to, aby člověk udělal hromadu větších i pěkně velkých chyb. Netvrdíme, že mateřství máme v malíku, protože vždycky, když už máme pocit, že jsme celkem za vodou, přijde nějaká další mateřská výzva. Manželství je pro nás občas stejně těžkou disciplínou, jako pro všechny ostatní, protože vztahy jsou v životě snad tím nejtěžším vůbec.

To, že jsme si nevybraly snadnou cestu, jsme ale věděly už v těch dvaceti. Způsob, jak ji projít se učíme a hledáme právě celých těch deset let. Tvořit domov neznamená jen mít uklizeno a napečeno. Tvořit domov znamená tisíc dalších malých i větších věcí.

O některých jsme psaly právě v naší knížce. Můžete si přečíst o tom, jak jsme chodívaly s mámou na piknik, i když jsme jim už vůbec neříkaly piknik. O návratech ze školy a vůni tvarohových šátečků, o tom, jak si uspořádat oslavu i v půlce týdne. V knížce jsme se věnovaly právě oslavám všeho druhu, jak už napovídá její název. Téma domova nás ale zdaleka neopustilo. Spíš naopak. Zjistily jsme, že práce na knížce Báječné oslavy byla vlastně teprve odrazovým můstkem.

Foto: Petra Hašková

Co pro nás znamená tvořit domov v pěti bodech

A co tedy pro nás konkrétně znamená tvořit domov? Ten seznam by byl asi hodně dlouhý, tak jsme pro vás sepsaly každá aspoň pět bodů:

Markét

  • Každé jednotlivé ráno, kdy jdu budit děti a ještě v pyžamu jim chystám snídani a svačinu do školy. Když holkám češu copánky a Matymu pomáhám s oblékáním. Když si dáváme pusu na rozloučenou. V těch chvílích vím, že to jsem já, kdo jim tvoří pevný základ každého dne.
  • Čerstvé rohlíky a mléko, pár jablek z trhu a květina do vázy. Maličkosti. Když ale nejsou, najednou chybí.
  • Večerní rituály. Večeře, koupání, pohádka, pomazlení, pusa na dobrou noc. Zapálené svíčky, knížka, pěkný film, společný čas ve dvou, povídání, sdílení. Trocha klidu. Jenom naše.
  • Každodenní úklid, kterého si nikdo nevšimne. Všimne si ho ale přesně v tu chvíli, kdy ho nikdo neudělá. Čistý ubrus na stole, umyté nádobí, zapnutá pračka, srovnané věci. Moje každodenní ranní čtvrthodinka,, ve které z bytu plného věcí dělám znovu místo, kde je nám dobře.
  • Společné víkendy. Společné zážitky, společné vzpomínky a rodinné historky. To, co nás spojuje. To co nemá nikdo jiný. To, co nám už nikdo nevezme.

Míša

  • Každodenní loučení a vítání. Když si řekneme ráno ahoj a těšíme se, že se večer zase uvidíme.
  • Dětský výtvor jako nejhezčí dekorace, schované obrázky plné srdíček, poslední pusa na čelo a přikrytí peřinou, když ti nejmenší už dávno usnuli.
  • Domov plný návštěv, kterým je u vás dobře.
  • Koupené lepidlo, nalezená ponožka a upletený cop.
  • Oblíbené křeslo, kde se schoulím s hrnkem dobré kávy nebo kde najdu svého muže, jak si dává svých dvacet minut nebo i dvě hoďky…
Foto: Petra Hašková

Pojďte do toho s námi

Nezáleží na tom, jestli chodíte do práce, pracujete z domova nebo jste zrovna „jen“ na mateřské doma s dětmi. Všechno vyjmenované je totiž jedinečný a skvělý čas, který můžete báječně využít. Vše nabízí jiné možnosti a výzvy.

V následujících týdnech a měsících se proto budeme věnovat právě domovu. Z nejrůznějších úhlů pohledů. A zveme vás k tomu taky. Přidejte se k naší podzimní výzvě na instagramu, sledujte náš blog i facebook. Už teď pro vás připravujeme několik překvapení, na kterých intenzivně pracujeme a těšíme se, až vám je představíme.

Budeme taky moc rády, když nám napíšete sem do komentářů na mail nebo na naše instagramové profily, co konkrétně znamená domov pro vás a co konkrétně by vás k tématu „Domov“ zajímalo nejvíc. Každý jednotlivý podnět je pro nás cennou zpětnou vazbou.

A nezapomeňte, že až do Vánoc můžete u nás na eshopu koupit naši knížku Báječné oslavy se slevou 15%.

Báječné oslavy
Foto: Petra Hašková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..