Domů » Mámami končí aneb zpátky na začátku

Mámami končí aneb zpátky na začátku

Celý rok, každý čtvrtek, týden co týden, jste u nás na blogu našli nový článek. Jinak tomu není ani dnes, poslední čtvrtek v letošním roce. Ten letošní poslední bude ale výjimečný i něčím jiným, než jen tím, že je poslední v tomto roce. Naznačily jsme to už v minulém článku. Blog Od hlavy až k patě a eshop Mámami, tak jak je znáte, totiž končí. Od nového roku bude hodně věcí jinak. Pokud vás zajímá co se stalo a co se bude dít dál, začtěte se. Do pravděpodobně nejdelšího, ale také nejosobnějšího a nejupřímnějšího článku letošního roku.

Náš blog jsme založily v červnu roku 2012. Pro radost, pro chuť vytvořit na mateřské i něco jiného než zeleninovou polévku, pro sebe i pro vás. Blog nikdy úplně nezapadal do žádné přesné kategorie. Psaly jsme o všem, o čem jsme psát chtěly. Svobodně a s radostí. V roce 2013 se k blogování přidala také myšlenka založit eshop s českými výrobky, které jsou ale zároveň tak krásné a vkusné, že můžou směle konkurovat zahraničnímu trhu. Povedlo se. Vytvořily jsme místo plné krásných věcí, které v sobě ale často nesly ještě krásnější příběh jejich tvůrců.

Blog i eshop si poměrně brzy získal své věrné čtenáře i zákazníky. Za těch pár let jsme pro vás napsaly nespočet řádků, nafotily tisíce fotek, účastnily se několika velmi milých projektů, mezi které patřil například velmi úspěšný Backyard workshop day na jaře letošního roku. Ve spojení s blogem i eshopem jsme se několikrát objevily na stránkách časopisů a vydaly také dvě knížky. Podtrženo sečteno, byly to úžasné roky, které nám rozhodně víc daly než vzaly. Naučily jsme se spoustu věcí, potkaly úžasné lidi, které bychom bez naší práce pravděpodobně úplně minuly a myslíme, že můžeme s klidným svědomím říct, že za sebou máme kus dobré a poctivé práce.

A vy si teď po přečtení předchozích řádků nejspíš říkáte, kde je teda háček. Co se stalo, že píšeme o konci naší práce? V následujících bodech se vám pokusíme shrnout, co nás k takovému rozhodnutí vedlo, co se událo, ale hlavně, co bude dál.

 

Čeho je moc, toho je zkrátka příliš

V době, kdy jsme zakládaly náš obchod Mámami, bylo povědomí o českých výrobcích ještě stále poměrně malé. Všichni, kteří něco tvořili a chtěli své výrobky prodat, se shromáždili na jednom jediném českém internetovém tržišti. Samotní výrobci v naprosté většině případů neměli žádné své vlastní prodejní kanály. Naší myšlenkou tenkrát bylo, dát tzv. „pod jednu střechu“ krásné a kvalitní české věci, které si zákazníci nakoupí za jedno poštovné. Za těch pár let se situace značně proměnila. Jistě k dobrému. Výrobci jsou si stále více vědomí hodnoty své práce a nebojí se založit si vlastní eshop či kamennou prodejnu. Zákazníci jsou stále více ochotní připlatit si za kvalitu českých výrobků, což ale samozřejmě znamená, že vzniká také stále více a více obchodů s českými výrobky. Problém je ten, že všechny obchody nabízejí víceméně to stejné zboží od těch stejných výrobců. A český trh je poměrně malý. Jen za letošní rok jsme zaznamenaly asi pět nových eshopů, které si založily stejně jako před lety my, maminky na mateřské dovolené. A pro nás z toho vyplynulo jedno.

Ztratilo to pro nás smysl

Poslední rok byl v tomto směru velmi náročný. Psychicky. Dostaly jsme se v eshopu do bodu, kdy jsme nějak postrádaly smysl toho, proč to všechno vlastně děláme. Celý ten koloběh neustálého objednávání zboží, balení balíčků a chození na poštu, a to celé stále dokola. Jeden měsíc se daří víc, druhý vůbec. Ale hlavně, my samy jsme vší tou činností strávily velké množství času a přitom jsme měly stále víc a víc pocit, že nevytváříme žádnou hodnotu. Nic, co by už nedělalo spoustu dalších okolo nás. Nic, co by nás posouvalo dál. A nic, co by mohlo posunout vás. Máme radost, že myšlenka, se kterou jsme náš obchod zakládaly, tedy podpora českých značek, se podařila. Stále moc fandíme našim milým dodavatelům, které jsme v mnoha případech mohly poznat osobně, a jejichž výrobky jsme tak prodávaly s tím nejčistším svědomím. My samy ale máme pocit, že jsme v tomto směru došly na konec cesty.

Zpátky domů

Jak už víte, eshop jsme založily, když jsme byly plně na rodičovské dovolené. Není asi lepší období, kdy je příležitost zkusit jakýkoli nový projekt, a kdy se začít učit nové věci. My jsme tenkrát chtěly zkusit takovou práci, kterou budeme moci dělat nejlépe z domu, abychom mohly být blízko našim dětem. A to se nám i dařilo. Na určitou dobu. Letošní rok byl ale zlomový. Uvědomily jsme si totiž jednu věc. Obchod se dostal do fáze, která musela zákonitě přijít. Abychom zvládly tempo trhu, abychom dokázaly zvýšit náš obrat, musely bychom investovat ještě mnohem více. Peněz, energie i času. Musely bychom zvětšit sklad, nejlépe se přemístit někam do kanceláře, přibrat nové lidi do týmu, možná i otevřít kamennou prodejnu. A to všechno by znamenalo jediné. Doma bychom byly mnohem méně. Možná spíš vůbec.

A my víme, že to, co teď napíšeme, vůbec nezapadá do obchodního myšlení, ani do myšlení dnešní doby. Když jsme si ale daly na misky vah podnikání a rodinu, zvítězila rodina. Ano, my víme, jak je dnes moderní kloubit rodinu a kariéru. Jak my ženy máme spoustu možností dělat vlastně obojí. A je to pravda. Máme. Už ale mnohem méně se mluví o tom, co to stojí. A jak vysoká cena to někdy může být. O tom, že manželství ani mateřství se nedá dlouhodobě udržet setrvačností, už něco víme. Nedávno jsme o tom psaly i v tomto článku. I proto jsme se rozhodly tak, jak jsme se rozhodly. Nechceme tu rozhodně psát, jak by se to dělat mělo. Píšeme jen to, pro co jsme se samy rozhodly, podle svého nejlepší vědomí a svědomí. Tedy místo toho udělat krok vpřed, vrátit se zpátky domů a ještě pár let tu být víc, než kdekoli jinde.

Kde jedna cesta končí, druhá začíná

Letošní rok byl rozhodující, to jsme tušily už tak nějak od jeho začátku. Jen jsme až téměř do konce roku netušily, jaké rozhodnutí nakonec uděláme. O co méně jsme ale objednávaly nové zboží a balily balíčky, o to víc jsme se vracely zpátky do našich kuchyní a obývacích pokojů. A o to víc jsme taky psaly, o to víc fotily, o to víc tvořily. O tom všem, co denně žijeme. Zjistily jsme, že to, s čím jsme vlastně kdysi začínaly, nás vlastně nikdy nepřestalo bavit, právě naopak, a že blogu a všemu kolem něj se chceme věnovat mnohem víc než doteď.

Když jsme pak na podzim tohoto roku tvořily naši e-knihu Vánoce v klidu, bylo nám jasné, že jsme se vydaly správnou cestou. Důkazem jste nám byli vlastně vy, naši čtenáři nebo spíše vy, čtenářky. O co méně jste totiž reagovaly na každý nový výrobek v eshopu, o to více reakcí nám chodilo na každý nový článek, na každý příspěvek na instagramu, na myšlenky, které jsme s vámi sdílely. Na podzim tak přišlo konečné rozhodnutí.

E-shop Mámami do vyprodání zásob

Trochu teď přemýšlíme, jak se tváříte po přečtení předchozích řádků. Pokud je vám trochu smutno, můžeme vás ujistit, že ke smutku není nejmenší důvod.

Konečně se totiž dostáváme k tomu, co vás asi zajímá nejvíc. Co bude dál, jestli vůbec něco. Nebojte se, nekončíme úplně. Spíš by se možná dalo říct, že jen znovu začínáme.

E-shop Mámami, jak jej znáte, tedy jako e-shop sdružující české a slovenské dodavatele končí. Samotný e-shop ale ne, ten pouze dostane nový koncept. Nejdřív ze všeho ale potřebujeme udělat místo v našem skladu. Pro vás tak máme dobrou zprávu.

Od ledna se můžete těšit na slevy, které v e-shopu zůstanou až do vyprodání zásob. Spolu s tím, jak se budou zásoby tenčit, bude se měnit také vzhled stránek i nabízené zboží. Na to, jakou podobu e-shop nakonec získá, si tak budete muset ještě nějaký čas počkat. Už teď ale víme, že jeho konečná podoba bude minimalistická, a že o zboží, které v obchodě nakonec najdete, budeme my samy přesvědčené na 150%, a že bude mnohem více vypovídat o nás samotných, než tomu bylo doposud.

 

Nový rok, nový blog, nový koncept

Hned od nového roku zaznamená velké změny ale právě blog. Stávající stránka s názvem Mámami od hlavy až k patě sice zůstane v provozu, příspěvky už se tu ale budou objevovat spíše sporadicky. Psát ale rozhodně nepřestaneme. Právě naopak. Od ledna se ale můžete těšit na blog nový. A také nově zaměřený. Náš nový blog bude totiž odrážet naši cestu. Cestu zpátky domů.Už jsme s tím tak trochu začaly zejména v druhé polovině letošního roku, kdy jsme naše články často mířily právě na domov.

Co si od toho slibujeme? Že blog bude mnohem osobitější a lépe uchopitelný, než tomu bylo doposud. Chystáme pro vás novinky a překvapení, připravujeme tematické celky, kterým se budeme na blogu věnovat. Nečekejte ale žádný další blog zaměřený na úklid domácnosti a nebojte se ani toho, že si teď uvážeme zástěry a budeme si hrát na Stepfordské paničky. Čekejte ale povzbuzení do tvoření vlastního domova. S elegancí a šarmem. A především s radostí.

Novou webovou adresu blogu, ale také všechny další podrobnosti se dozvíte již brzy, tak nezapomeňte sledovat náš facebook či instagram nebo se jednoduše přihlaste k odběru našeho newsletteru.

Zpátky na začátku aneb bez vás to nezvládneme

To bylo možná to nejtěžší rozhodnutí. Opustit zdánlivou jistotu eshopu a zaběhlého blogu a pustit se do nové práce. Znovu a úplně od začátku. Když jsme tu myšlenku ale konečně vyslovily nahlas, když jsme na rovinu řekly, co opravdu chceme a co už nechceme, vlastně se nám ulevilo. A začaly jsme se těšit. Na novou práci. Po těch letech, co spolu blog i eshop tvoříme, už jsme docela sehrané. Jo, umíme se pohádat, umíme být navzájem kritické, ale taky už víme, že toho dokážeme hodně vytvořit. A že si za svojí prací dokážeme stát.

I přesto, že ale máme už leccos za sebou, stejně začínáme vlastně znovu. A bez vás to nezvládneme. Pokud se vám naše stránky líbí, pokud čtete rádi náš blog nebo naše instagramové příspěvky, dejte o nás vědět i svým přátelům. Připojte se k nám na Facebook nebo na Instagram. Sdílejte příspěvky, které vás budou bavit, články, které vás osloví. Budeme moc rády, když nám v tom našem novém začátku pomůžete nasměrovat naši práci tím správným směrem.

Nebylo úplně snadné napsat dnešní článek, chtěly jsme jej ale napsat otevřeně a upřímně, zkrátka přesně tak, jak se věci mají. Pokud na něj chcete reagovat, můžete samozřejmě napsat do komentářů nebo nám poslat email na info@mamami.cz.

Na závěr bychom vám chtěly moc poděkovat za vaši přízeň, za každý komentář, email i osobní rozhovor. Je nám radostí pro vás tvořit a už teď se těšíme na vše nové, co nás v příštím roce čeká. Budeme moc rády, když se s vámi v tom novém roce zase potkáme.

vanoce v klidu

 

19 comments

 1. Veronika P. says:

  Já myslím, že nejdůležitější je to, že pořád držíte spolu. Obrovsky vám fandím, ať se vám v novém daří. Mě to, o čem píšete, oslovuje hodně. Těším se na váš nový začátek…
  V.

 2. Lenka says:

  Holky,fandím vám! Vaše články mě dost baví, jsou psané normálně lidsky a to je důležité. Přeji vám ať se v příštím roce daří a slibuji svoji čtivou podporu. Krásný konec roku.

  • Marki says:

   Děkujeme moc! Máme velkou radost z podobných reakcí, když vidíme, že to psaní má smysl. Podporu budeme určitě potřebovat, tak se budeme těšit v novém roce :)

 3. Pavla says:

  Za sebe mám z vašeho rozhodnutí radost a těším se na nový blog :-) já už eshop vlastně ani moc neprohlížela, protože krásných věcí je všude tolik, že se to nedá ani stíhat se kochat.. držím palce :-)

 4. Radka H says:

  Není nic složitějšího než si udělat jasno co vlastně člověk chce a kam chce směřovat. Je super, že jste to dokázali a že budete i dále pokračovat spolu. Není nad rodinnou soudržnost :)
  Na vaši nové cestě vám držím všechny palce a těším se na nový blog :)

  • Marki says:

   Děkujeme moc, Rady! Vážíme si takové podpory. Že budeme pokračovat spolu, o tom jsme vůbec nepochybovaly, otázka byla jen jak :) Jsme rády, že jsme tu cestu nakonec našly a taky se moc těšíme na to, co bude dál…

  • Marki says:

   Evi, děkujeme! Pokračování máme rozhodně v plánu, jen prostě jinak a věříme, že i lépe a s o to větší chutí a radostí :) A tu viděnou, tu bychom moc rády :)

 5. M.A.R.K.I says:

  Holky, věřím, že to pro vás bylo moc těžké rozhodnutí …. ale „na každém konci je hezké to, že něco nového začíná“ …. držím palečky …. Marki

  • Marki says:

   Marki, moc děkujeme! Ano, snadné to úplně nebylo, ale nakonec přišla vlastně úleva. A na to nové, co začíná, se moc těšíme. Děkujeme za podporu, budeme ji potřebovat :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..