Domů » Když do Vánoc zbývá posledních pár dní

Když do Vánoc zbývá posledních pár dní

Vánoce v klidu

Pár dní do Vánoc. Jak se cítíte? Těšíte se nebo dostáváte záchvaty paniky? Možná vše dohromady. Někteří se stresu chtěli vyhnout úplně a odfrčeli na hory, jiní se opalují na pláži a popíjí čerstvě vymačkaný džus. Přiznám, že to teplo  a slunce trochu závidím, všem ale přeji, ať si ten čas užívají podle svého. Pokud jste na tom jako já, řešíte momentálně spíš dětské besídky, dárečky pro kamarády, poslední setkání s přáteli u sklenky vína nebo třeba bujarý večírek. Píšete seznam potravin, sháníte poslední (nebo první?) dárky a zvažujete, jestli stihnete udělat ještě jeden druh cukroví nebo to už nemá cenu.

Poslední dny do Vánoc

Poslední dny před Vánocemi jsou něco jako pár dní před svatbou. Člověk si je chce užít a zároveň nechce na nic zapomenout a někdo se těší až to bude prostě za ním. Pokud máte pocit, že teď je čas nahnat celý advent a během pár dní stihnout vše od úklidu přes pečení, vymýšlení speciálního menu až po balení a nakupování stromku, pak zbrzděte. Uvařte si čaj a sedněte si. Až se vám zpomalí dech, zamyslete se znovu. Co na přípravách máte rádi? Je něco takového? Rádi balíte dárky nebo si vyhrajete se slavnostní tabuli? Pokud si ten předvánoční čas chcete víc užít než naopak, zaměřte se na to, co vám dělá radost. Ne, že byste vše ostatní hodili úplně za hlavu, ale vyberte si něco, co vám udělá radost a tomu věnujte více času. Ten zbytek minimalizujte a nejlépe se o úkoly podělte.

vánoce v klidu

Přípravy u nás doma

My třeba s mužem konečně udělali válečnou poradu, řekli si co je ještě potřeba udělat a rozdělili si úkoly. Jen se lehce rosím z toho, že on ty své úkoly chce řešit v podstatě až o víkendu. :-) Hlavně, že to není ale na mně. Já si chci v klidu zabalit dárky a promyslet slavnostní tabuli. S dětmi jsme se již shodli na vánočním menu, které bych z velké části ráda připravila den předem, ať si ten Štědrý den můžeme společně opravdu vychutnat a vyrazit i na dopolední procházku a přečíst si i poslední část příběhu z Kouzelného kalendáře, který každoročně nestíháme dočíst. Zjistila jsem ale, že i to může být vlastně tradice. :-)

vánoce v klidu

Pokud vás ale přeci jen čeká ještě pár náročných dní plných příprav, zkuste vše stihnout před Štědrým dnem. Ten je totiž jen váš a vaší rodiny. Nenechte si ho vzít úklidem, stresem a hádkami. Poslednímu týdnu před Vánocemi i Štědrému dni jsme věnovaly v naší knížce Vánoce v klidu celou kapitolu.  Tak pokud ji ještě nemáte, věříme, že vám stále může pomoci. Jestli už ale nemáte čas číst delší texty, sepsala jsem právě pro vás pár tipů, jak si ten Štědrý den co nejvíce zpříjemnit.

vánoce v klidu

Jak si užít Štědrý den v klidu

Chápu, jakýkoliv den s dětmi v klidu je hodně relativní pojem. Možná ale právě proto si ho zpříjemněte co nejvíc.

  1. Úklid. Ten už neřešte. Pokud jste doteď nestihly setřít podlahu, na Štědrý den už to nedělejte. Pokud stíháte, den předem umyjte toaletu, umyvadla (pokud stíháte hodně, tak i sprchový kout či vanu), vyměňte ručníky na ruce a vysajte. Ráno bude hned o něco příjemnější. :-)
  2. Pokud zůstáváte na Štědrý den sami doma s vaší rodinou, užijte si pyžamové líné dopoledne. Držíte půst? Pak máte o starost míň co jíst. Pokud ne, dopřejte si pozdní snídani s vánočkou, kávou a třeba i nějakou pohádkou.
  3. Od šesti ráno slyšíte „když už budou ty dárky?“ Zkraťte dětem čekání a vyrazte ven. Vemte mrkev a jablka zvířátkům, projděte se městem a dejte si polední punč na trzích, běžte si zabruslit. Nebo můžete poslat ven tatínka s dětmi a vy si v klidu postřete stůl a osmažíte řízky.
  4. Dejte si sprchu a slavnostně se oblečte. Co se tak ptám v okolí, tak toto se moc nenosí. Pokud ale vyměníte pantofle za lodičky, bude ten den pro vás opravdu o něco slavnostnější.
  5. Až děti z velkého nadšení konečně odpadnou do svých postýlek, užijte si společný čas ve dvou. Máte chuť na druhé kolo ryby se salátem? Nebo máte někde schovaný ten výběr z bobulí? Sem s ním. Tato chvíle je vaše. A teď už nemusíte řešit ani žádné lodičky s vysokými podpatky. :-)vánoce v klidu

Máte své vlastní osvědčené tipy, kterými si zpříjemňujete Štědrý den? Sem s nimi, rády se inspirujeme. :-)

Chtěla bych vám za nás obě popřát ty nejkrásnější Vánoce prožité v klidu a radosti. Ať to pro vás nejsou dny povinných návštěv, ale chvíle plné smíchu, radostných vzpomínek a vdečnosti, že je máte s kým slavit.

vanoce v klidu

Toto byl poslední vánoční článek. Ten příští bude jiný. Protože jiný bude i celý příští rok. Pokud vás zajímá víc, těšte se na příští čtvrtek, vše nové a podstatně se dozvíte právě v posledním článku tohoto roku. Děkujeme vám moc za každou vaši návštěvu blogu, komentář, email nebo osobní vzkaz. Vážíme si toho a motivuje nás to do dalšího psaní a tvoření. Děkujeme!

vanoce v klidu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..