Domů » Víte, jak se tvoří atmosféra?

Víte, jak se tvoří atmosféra?

Advent se přehoupl do druhé poloviny. Dnešní článek je tedy už třetí z naší adventní série. Pokud jste četla naši e-knihu Vánoce v klidu, možná jste si všimla, že adventní články mírně odráží právě kapitoly z knížky. Pro úvod do toho dnešního tedy použiji rovnou úryvek z kapitoly o atmosféře, kterou v knížce také najdete.

„Jako dítě jsem Vánoce milovala. Vzpomínky na ně mám spojené s vůní vanilkových rohlíčků, se světýlky svíček, s koledami, jejichž melodie mě vítala, když jsem se vracela domů ze školy.
Tisíc malých drobností, které mi dávaly jistotu, že Vánoce se nezadržitelně blíží. Brala jsem je tak nějak automaticky. Bylo mi zkrátka dobře. Všechno se tak nějak dělo jakoby mimochodem a samo. A pak jsem vyrostla a založila vlastní rodinu. A najednou mi došlo, že ty tisíce malých drobností vůbec nebyly samy od sebe.
Naprostou většinu těch drobností totiž měla na starost máma.
To znamenalo jediné. Teď je to jen na mně. To zjištění mě upřímně vyděsilo. Tohle přece nemůžu nikdy zvládnout.
Přesně to byla první myšlenka, která mě napadla.“

Připomíná vám to něco? Taky jste zažila ten pocit, kdy jste pořád čekala, že se ta správná atmosféra nějak dostaví a pak uběhl advent a pořád nic? Atmosféra je vůbec takový dost zvláštní pojem. V poslední době se skloňuje snad všemi způsoby, jakože bez ní to prostě nejde, ale víte kde se vlastně bere? Stačí vážně zapálit svíčku, aby váš domov byl plný atmosféry?

Atmosféru netvoří něco, ale někdo

Trvalo mi nějaký čas, než jsem na tohle přišla. Žádná svíčka, žádný hrnek čaje, žádný teplý svetr to nezvládne. To všechno jsou jen pomůcky, drobnosti, které k té správné atmosféře, kterou zrovna chcete vykouzlit, můžou pomoci. To hlavní je ale ve vás. Pokud jste žena, manželka, maminka, pak jste to právě vy, kdo u vás doma má to privilegium atmosféru vytvořit. Muži jsou úžasní a zvládají spoustu věcí, ale tahle role je vaše. Vaše kreativita, temperament, jedinečnost, způsob, jakým o věcech přemýšlíte, to všechno je určující pro to, jaká u vás doma bude atmosféra. A to nejen o Vánocích. Ať už o atmosféře přemýšlíte nebo je vám takzvaně „ukradená“, stejně ji vytváříte. Vším, co děláte i neděláte.  Vědomě vytvářet atmosféru přitom vlastně není nic jiného, než kousek po kousku přikládat do krbu zvaného „domov“, tak aby ten oheň nikdy úplně nevychladl. Ano, a to je úkol pro odvážné.

Neuklízím a dárky neřeším

Ve spojení s vánočními přípravami a Vánocemi vůbec často slýchám věty typu: „Neuklízím, vždyť je to jedno“. „Cukroví nepeču, to je přežitek, stejně člověk akorát přibere“. „Dárky neřeším, stejně všichni všechno mají“. Nedokážu úplně zhodnotit, jak pravdivé ty věty jsou, ale i když by se dalo říct, že mají vlastně racionální základ, stejně mi nejsou vůbec příjemné. Ne proto, že bych si myslela, že Vánoce jsou o vyleštěných oknech, kilech srovnaného cukroví nebo snad záplavě dárků. Určitě nejsou. Vánoce mají mnohem hlubší hodnotu, úplně jiné poselství, na které už se v tom množství neonových světel skoro úplně zapomnělo. Pokud si ten pravý význam Vánoc chcete připomenout, stačí jen odbočit z rušné ulice a vejít do mírného světla některého z kostelů a prostě chvíli jen tak stát.

Ty uvedené věty jakoby v sobě ale ukrývaly ještě něco jiného. Nezájem o svůj vlastní domov. Jako kdybychom někdy pod tíhou všech povinností a úkolů rezignovaly na své vlastní domovy a rodiny. Věřím tomu, že často to vůbec není záměr. Jen doba je opravdu rychlá, povinností a nároků víc než moc.

Změnit úhel pohledu

Co když se na to ale podíváme z trochu jiné strany? Co když nebudu péct cukroví proto, abych ho měla plné krabice, ale proto, že to je skvělá příležitost, jak si užít společný čas s dětmi? Co když neuklízím proto, aby mě tchyně (sousedka, kamarádka, kdokoli…) nepomluvila, ale prostě proto, aby nám doma bylo příjemně, aby se u nás dobře cítili i všichni, kteří nás přijdou navštívit? Co když o dárcích budu přemýšlet tak, že jimi můžu vyjádřit, co pro mě ten druhý znamená a beze slov mu sdělit, že mi na něm záleží? Co když Vánoce pojmu jako nový začátek pro celou naši rodinu? Co když budou příležitostí odpustit si a napravit věci, které jsme v tomto roce udělali špatně, co když nám pomůžou změnit naše manželství nebo pohled na naši rodinu? Co když je advent čas, kdy můžeme zavést společné rodinné večeře u jednoho stolu, společné čtení nebo procházky? Nenechte si vzít radost z tvoření vlastního domova jen proto, že se to dnes tak úplně nenosí. Převezměte zodpovědnost a nebojte se dělat věci jinak. Na nový začátek nikdy není pozdě.

Deset praktických tipů, které vám pomůžou vytvořit (nejen) vánoční atmosféru i u vás doma

Klidně si teď vezměte k ruce papír a tužku a pište si poznámky, které vás při čtení napadnou. Těch uvedených deset bodů určitě není konečný výčet, ale dost možná vás inspirují začít dělat některé věci jinak.

Jak už jsem psala výše, to hlavní je sice na vás, ale nebojte se, ty svíčky a hrnky čaje taky nejsou vůbec od věci, a tak než budete pokračovat ve čtení, klidně si tu svíčku zapalte a běžte si jeden šálek čaje uvařit…

 1. Svíčky pro každý den.

  Svíčky k Vánocům určitě patří. Hřejivou atmosféru vám ale pomůžou vytvořit třeba i uprostřed léta. Nečekejte až na večer, zapalte si svíčky klidně i během dne, u běžných činností. Jejich měkké světlo váš domov krásně zútulní.

 2. Provoňte váš domov.

  Ať už aroma lampou, jehličím nebo třeba právě cukrovím. Vůně je vlastně to první, co vnímáme pokaždé, kdy vstoupíme do jakékoli místnosti. Nepodceňujte její roli u vás doma.

 3. Vytvořte si vánoční tradici. 

  Vymyslete si něco, co budete opakovat každý rok, co bude patřit jen vám. Ať už to bude doba, kdy zdobíte stromeček, procházka na určité místo, akce, kterou navštívíte, knížka, kterou budete číst, cokoli. Může to být vaše rodinné tajemství, o kterém nemusí nikdo další vědět.

 4. Ukliďte si. 

  Přítmí svíček a dekorační polštářky toho sice zvládnou hodně, bez úklidu to ale stejně nepůjde (nejen před Vánocemi). Pokud na vás z každé poličky něco padá a pod nohama vám křupou drobky od předvčerejší snídaně, pravděpodobně se ve svém domově nebudete cítit úplně dobře. A to i v případě, že jste rozený chaotik a bordelář.

 5. Dopřejte si chvíle klidu 

  Pracovních i jiných povinností máme všichni víc než dost. Odpočinek je ale stejně důležitý jako práce. Nejsme stroje. Všichni potřebujeme spát, abychom nabraly fyzické síly. Stejně tak ale potřebujeme čerpat ty duševní. Nepracujte až do pozdních hodin, dopřejte si minimálně půl hodiny klidu před spaním. Uvařte si horký čaj, zapalte svíčku, povídejte si s manželem, čtěte si, něco vyrábějte, dělejte cokoli co vás těší. Takové chvíle klidu jsou nesmírně důležité pro vaši vnitřní pohodu a tím pádem pro pohodu celé vaší rodiny. Více o tom, jak to vypadá, když tyto chvíle nejsou, jsem psala nedávno v tomto článku.

 6. Vařte s láskou

  Já vím. Někdy je to každodenní vaření tak trochu otrava. Zvlášť pokud jste na mateřské a připravit teplé jídlo musíte opravdu každý den. Zkuste tedy udělat vše pro to, aby se z vaření nestala jen otravná rutina. Plánujte a vařte třeba na dva až tři dny dopředu (tak, aby vás ale zase neotravovalo, že jíte stále stejné jídlo dokola) :-) Zkoušejte nové recepty a suroviny a přípravu jídla si vždy zpříjemněte třeba oblíbenou hudbou nebo popíjením oblíbeného čaje (občas můžete čaj vyměnit i za sklenku vína).

 7. Stolujte společně 

  Pokud je pro vás náročné sejít se přes týden v určitou hodinu u jednoho stolu, využijte k tomu alespoň víkend nebo alespoň jeden večer v týdnu. Zkuste zvolit nějaké teplé jídlo. S přípravou vám můžou pomoci děti. Prostřete si stůl, odložte všechny mobily a tablety, a hlavně – nikam nespěchejte. Společné jídlo působí v rodině jako tmel. Spojuje. Je to příležitost spolu mluvit, sdílet své myšlenky, zážitky i plány. Pokud tento rituál zatím doma nemáte, zaveďte jej třeba teď o Vánocích, ale směle v ní pokračujte i po novém roce.

 8. Dodržujte denní rytmus 

  Možná vám to teď zní trochu staromódně, ale pravda je, že malé a pravidelné denní rituály vám můžou hodně pomoct při vytváření rodinné i vánoční atmosféry. Nemám tím teď na mysli přesný harmonogram dne. Zkuste si ale zavést a dodržovat určité rodinné rituály, které budete dělat každý den v podobnou dobu.

 9. Výzdoba je důležitá nejen o Vánocích

  Ne, nemusíte rozhodně nakoupit desítky doplňků a dekorací. Každému domovu ale vždy sluší váza s čerstvými květinami, nějaký obrázek na stěně nebo fotografie vašich dětí. Nebojte se věci měnit. Pokud se u vás doma stále necítíte tak úplně dobře, nejspíš je potřeba udělat něco jinak. Možná potřebujete něco přidat nebo naopak ubrat. Váš domov je jedinečné místo, kde by se celá vaše rodina měla cítit nejlépe. Nerezignujte tedy na péči o něj a věnujte mu svůj čas.

 10. Naučte se usmívat a říkat prosím, promiň a děkuji

  To nejdůležitější na konec, protože bez úsměvu a vlídných slov  budete opravdový domov a hřejivou atmosféru budovat nejspíš bez úspěchu. Jsme jen lidé a všichni děláme chyby. Občasné hádky a nedorozumění jsou přirozené, stejně jako to, že jsme občas smutní, naštvaní nebo prostě jen hodně unavení. Žít v rodině znamená, že o třecí plochy a emoce není nouze. To je úplně normální. Právě proto je ale důležité učit se vzájemnému respektu a tolerance. A ta tři slůvka, ta jsou opravdu kouzelná.

Ještě více vánoční atmosféry?

Tipy čistě vánoční, nejen na to, jak vytvořit doma příjemnou atmosféru, najdete také v naší e-knize Vánoce v klidu. Ještě stále máte možnost si ji objednat. Cena knížky, 89,-Kč je rozhodně mile vánoční. V knížce najdete spoustu rad a tipů, které vám zpříjemní vánoční přípravy, ale i celé vánoční svátky, takže ji určitě ještě využijete. Rozsah knížky je 32 stran, které si můžete číst po kouskách třeba na svém mobilu. Knížka je psaná tak, abyste mohla ve čtení přeskakovat a znovu se k textům vracet ve chvilkách volna.

Pokud stále váháte, zda má pro vás smysl si ji kupovat, mrkněte třeba na blog k Janě alias Zrzce, která o knížce napsala.

 

A co pro vás znamená atmosféra?

Máte nějaký další tip, který vám pomáhá ji u vás doma vytvořit? Napište nám do komentářů nebo na email info@mamami.cz. Všechny zprávy čteme, na všechny pravidelně odpovídáme a hlavně vám za ně moc děkujeme.

 

Buďte v obraze

Na blogu najdete článek každý čtvrtek. Zdaleka se do něj ale nevejde všechno. Na instagramu a facebooku Mámami můžete sledovat novinky ze života blogu i eshopu a na našich soukromých profilech marketa_mamami a misha_mamami se zase dočtete, co nosíme, jak bydlíme, co vaříme, zkrátka vše, čím právě žijeme.

Na hlavní stránce blogu se můžete se také přihlásit k odběru newsletteru, který vás každý čtvrtek upozorní na nový článek. S blížícím se koncem roku se navíc také blíží změny, které pro vás chystáme, a které se už brzy dozvíte. A dost možná se vám právě ten newsletter bude docela hodit.

p.s. Pokud jste dočetla až sem a pořád marně hledáte recept na ty vanilkové rohlíčky, které peču na fotkách, asi vás zklamu. Ty fotky jsou totiž dnes čistě pro dokreslení celkové atmosféry :-)

4 comments

 1. Danka says:

  Moc hezky napsáno, hned bych to dala všem přečíst :-)) Hlavně, to jak chci mít uklizeno a není to o umytých oknech … krásný advent, D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..