Vyrostl z toho nebo mu to ještě bude? Ach ne, už ji zase tlačí boty.
Jaro a podzim jsou pro nás rodiče obdobím, kdy se nám zlehka (někdy i ztěžka) rosí čela. Zvlášť u malých dětí se střídá jedna velikost za druhou, často se mnohá čísla i přeskočí. Dobrá zpráva je, že čím jsou děti starší, tím jim oblečení a dokonce i boty déle vydrží (pokud tedy doma nemáte malého ničitele, kterému žádné boty nevydrží déle jak dva měsíce).
U nás doma boty naštestí docela vydrží, zato téměř na každých kalhotech najdu díru na koleni na stejné straně, na stejném místě. Navíc mám kluka i holku a i když po sobě některé kousky dědí, nejde to tak dělat se vším.
Co s tím? Jak dopřát dítěti vhodnou velikost a nezruinovat peněženku?
1) Dědit
Tím, že se nám v širší rodině podařilo porodit sedm dětí během několika málo let a namíchalo se to pěkně kluci, holky, začaly se mezi námi měnit tašky s věcmi, které jedna už nevyužila a druhá naopak zajásala. Pokud máte sestry, švagrové či kamarádky, které mají o fous starší děti než vy, je to fajn možnost, jak si kousky popůjčovat nebo odkoupit za dobrou cenu.
2) Internetové bazary
Díky internetu, diskusním fórům a nebo třeba skupinám na Facebooku, je možné najít docela rychle přesně ty kousky, které sháníte, ať to jsou kombinézy, outdoorové oblečení, šátky na nošení, a mnoho jiného. Na internetu se můžete také lehce spojit s někým, kdo žije ve stejném městě a díky osobnímu předání ušetříte za poštovné a zároveň si můžete vybrané kousky hned prohlédnout a rozhodnout se, zda jsou ve stavu, jaký jste očekávaly.
3) Narozeniny a Vánoce
Také se vás už v září babičky ptají, co mají koupit vnoučatům pod stromek? A také se vám už stalo, že jste pod tlakem nakonec koupili věc, která se nakonec ukázala jako zbytečná? Neříkám tím určitě, abychom kupovali jen boty a bundy. Sami ale víme, že se pod stromečkem často objeví obrovská hromada hraček, které děti ani nemůžou pobrat a vstřebat. Tak proč kromě vytoužené hračky nemít pod stromečkem i kombinézu či rukavice, které sice obdarovaného možná úplně nepotěší, ale o to víc si vyhraje s menším množství hraček.
4) Výprodeje, slevové akce
Já je miluji. Chce to hlídat si oblíbené obchody, ale v dnešní době, kdy jsou slevy snad z každých 14 dní, to možná není ani potřeba. Když pak ale zaplatíte za oteplováky jen 40% z původní ceny, cítíte se jako vítěz. Dobrým způsobem, jak něco ušetřit jsou i slevové akce a věrnostní systémy. Také máte pěněženku místo pěněz plnou kartiček a kupónů? Tak je směle využívejte.
5) Najít si švadlenu
Sama jsem už několikrát využila služeb kamarádek, které baví šití a přivydělávají si tím nebo v případě babiček, které šijí z čisté lásky k vnoučatům. Velkou výhodou je to, že si můžete vybrat látku a materiál, který se vám líbí a nechat si ušiít věc přímo na míru. Ne vždy se to možná vyplatí cenově, ale zase víte, že máte před sebou kvatlitní kousek, který vydrží. A pokud jste samy zručné a baví vás to, můžete se stát švadlenou vaší rodiny i vy osobně.
6) Přemýšlet nad tím, co opravdu potřebuji.
Sama to znám, užasný kousek, ten by se nám určitě hodil. Ale je to tak vždycky? Nezapomeňme, že oblečení, boty a další pořeby jsou tu pro naši potřebu a ne aby byly smyslem našeho života…
Tak nám všem přeji, ať nás jarní výbava našich dětí nepoloží a můžeme si nadcházející období užít hlavně venku a ne v nákupních centrech.
Pokud chcete, podělte se s námi o tom, jak nakupujete a sháníte věci pro své děti? Budu se těšit na vaše odpovědi.