Domů » Láska Styl Život od Garance Doré

Láska Styl Život od Garance Doré

Nedávno jsem na svém instagramu zveřejnila tuhle fotku s knížkou od Láska Styl Život od Garance Doré. Slíbila jsem, že se k ní vrátím i na blogu a sliby se mají plnit, takže dnešní článek bude právě o ní.

Garance Doré

Možná Garance Doré už dávno znáte, možná jste o ní, stejně jako já slyšeli docela nedávno a možná taky ještě vůbec. Garance je fotografka, ilustrátorka a autorka úspěšného blogu. Ten vám vřele doporučuji si prohlédnout. Třeba záložka „home“ je opravdu inspirující, takže pokud už jste trochu přesycení obrázky severských interiérů, u kterých můžete hrát hru „najdi deset rozdílů“, osobitost vybraných interiérů by vás mohla nadchnout. Věřím ale, že u jedné záložky nezůstanete. Stejně jako já. Garance jako spisovatelka a fotografka přispívá také do britských, amerických i francouzských periodik. Nejsou to žádná jiná než Vogue, New York Times a další.

Jak už jsem psala, sama jsem o Garance až do nedávna nevěděla vlastně nic. Její knížka s názvem Láska Styl Život mě ale v knihkupectví zaujala na první pohled. To se mi u knížek stává docela často. Málokterá mě ale zaujme i na ten druhý. Tahle mě zaujala i na ten třetí, takže když jsem si ji chodila víc než měsíc prohlížet, říkala jsem si, že by bylo fajn přečíst si ji v klidu doma.

Je to o jiskře v očích

Musím říct, že nemám moc důvěru k pobobným typům knížek. Nejsem zastánce fotografických průvodců s návody co dělat a nedělat, aby jste byla konečně krásná a nebo taková a maková. V tomhle je knížka právě trochu jiná. Fotek v ní najdete sice spoustu, ale jinak jde především o příběh jedné úspěšné, ale jak při čtení brzy pochopíte, úplně obyčejné ženy. Ano, je to kniha o stylu. A já nevím co si pod tím slovem představíte vy, ale mně se moc líbí věta hned z úvodu knížky:

„Styl není jen o tom, co nosíme na sobě. Je to způsob, jak chodíme, jak se smějeme, je to o jiskře v našich očích, o tom jaký život žijeme.“

O dokonalost tu vůbec nejde

Na cca 250 stranách knížky pak Garance popisuje svoji cestu k blogu, svůj denní harmonogram, vztah ke krásné mladší sestře. Popisuje, v čem tkví tajemství štíhlých francouzek, které údajně nikdy necvičí (tomu ale pořád nějak nevěřím) a ještě k tomu si v restauraci klidně dají bílý chleba nebo croissant. Najdete tu také kapitolu věnovanou fotkám, tedy lépe řečeno tomu, jak na nich vypadat o něco lépe než doposud a dočtete se i o tom, jak důležité je obyčejné slovo „ahoj“. Témat v knize je opravdu hodně a není možné vám je tu všechny představit, ale…

…Ano, nakonec i tady najdete kapitolu „Jak najít svůj styl“. Přesný návod ale nečekejte. Garance v každé kapitole vychází ze svých vlastních zkušeností, ze svého dětství a stylové maminky a babičky (až je uvidíte na fotkách, uznáte, že je to pravda) a taky ze svých vlastních chyb. To se mi moc líbí. O dokonalost ve stylu totiž vůbec nejde. O dokonalost vlastně vůbec nejde. V knížce najdete také několik minirozhovorů s ženami, které nějakým způsobem Garance inspirují. Ano, jsou tam proto, aby mohly inspirovat i vás :)

Elegance v srdci

Mně osobně moc zaujala kapitola s názvem „Elegance v srdci“, v jejímž úvodu si můžete přečíst větu: „Bez elegance v srdci není elegance“. Neřekl ji nikdo jiný než Yves Saint Laurent. Podle mého ta věta vystihuje mnohé. Na konci kapitoly pak Garance píše: „Když jsem se naučila smát sama sobě, zažila jsem radost z toho, že umím rozesmát druhé díky tomu, že sama nejsem dokonalá…Pokud se lidé se mnou cití dobře, pokud je povzbudím, aby byli sami sebou a uvolnění, pak se cítím šťastná. Pro mě je tohle elegance v srdci.“

Ať jsme kdekoli, všechny chceme jedno a totéž

Knížka je psaná tak trochu blog. Krátké odstavce, vsuvky přímé řeči a myšlenek. Někdy text působí až lehce zmatečně. Není ale nutné číst knížku od začátku až do konce, tak jak plyne. Je psaná tak, abyste mohli ve čtení přeskakovat nebo si jen prohlížet fotografie či krásné ilustrace.

Garance vyrůstala na Korsice, dlouhou dobu žila v Paříži a v současné době je její domov New York. A na knize je to znát. Francouzská (možná celkově naše evropská) rezervovanost, která se mísí s americkou otevřeností, energií a sebevědomím, které snad žádný jiný národ nevlastní.  Dva jiné světy. Nakonec ale jak píše Garance: „Ať jsme kdekoli, všechny chceme jedno a totéž….většina z nás chce najít místo v tomto světě. A samozřejmě být přitom velmi stylové. “ Souhlasíte?

Úplně celou knížku jsem si ještě nestihla pročíst, ale rozhodně ji mám v plánu vzít s sebou na dovolenou. Co vy? Máte někdo knížku taky doma nebo si ji chystáte pořídit?

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..