Domů » Lotrinský quiche s chřestem neboli šparglový koláč

Lotrinský quiche s chřestem neboli šparglový koláč

Lotrinský koláč

Nevím jak vy, ale já už teď vím, že letošní slavnosti chřestu v Ivančicích u Brna určitě nestihnu, i když právě letošní ročník bude obzvlášť slavnostní – čekají je 20. narozeniny. Ale i tak si této skvělé rostliny u nás doma užíváme v rámci možností naplno. Když jsem ho před pár lety poprvé zaregistrovala na trhu, tak jsem tak moc váhala mezi bílým a zeleným, že jsem nakonec odešla s prázdnou. Podruhé už jsem sebrala odvahu a zvolila jsem balíček toho bílého. Nyní už mnohem radši kupuji zelený, ale myslím, že si každý musí zkusit, který je pro něj ten pravý.

U nás doma je nejoblíbenější chřestová polévka. Chutná i klukům a tak ji teď v sezóně máme na stole každý týden.

Co máme také rádi je Lotrinský quiche s chřestem (podle Dity P.) a na něj vám také dnes sepíši recept. Dietku tedy rozhodně nečekejte, protože jak už jsme u Dity P. zvyklí, náplň kromě jiného tvoří pěkně tučná šlehačka a hezky prorostlá slaninka.

Budete potřebovat:

Na těsto:

  • 175 g hladké mouky
  • 100 g studeného másla, nakrájeného na kousky
  • 1 žloutek
  • špetka soli
  • 4 lžíce studené vody

Na náplň:

  • 200 g slaniny vcelku, nakrájené na kostičky
  • 100 g gruyéru nebo ementálu
  • 100 g zeleného chřestu
  • 200 ml créme fraiche (touto surovinou se nenechte odradit, protože když ji neseženete nebo vás cena tohoto produktu dostane do kolen, dá se podomácku vytvořit – viz dál)
  • 200 ml smetany ke šlehání
  • 3 vejce, prošlehaná
  • sůl a čerstvě namletý pepř, špetka nastrouhaného muškátového oříšku

Lotrinský koláč

Postup:

Těsto je možné připravit v robotu a nebo jako já ručně. Do mísy jsem nasypala mouku, nakrájené máslo, žloutek, sůl a 4 lžíce vody a pěkně jsem vše zpracovala do těsta. Přišlo mi to hodně sypké, tak jsem přidávala vody, ale zbytečně, protože nakonec jsem musela zase dosypávat mouku. Takže chce to jen trpělivost, ono se to spojí.

Troubu jsem si předehřála na 200 °C. Těsto je možné vyválet nebo se dá poměrně dobře do koláčové formy prsty natlačit.Propícháme vidličkou a dáme na 10 minut do ledničky. Na studené těsto položíme kus pečícího papíru a zatížíme nasypáním asi hrstí fazolí. Dáme na 15 minut péct. Pak odděláme pečící papír s fazolemi a ještě asi 5 minut dopečeme dozlatova.

Mezitím si připravíme náplň. Slaninu nakrájenou na kostičky vypečeme na pánvi a dáme na papírové utěrky, aby se odsál přebytečný tuk. Tři čtvrtiny sýru nakrájíme na kostičky a zbytek nastrouháme nahrubo. Chřest povaříme v osolené vodě asi 4 minutky a necháme vychladnout.

V této fázi přichází čas na créme fraiche ( je to vlastně velmi jemná a tučná zakysaná smetana). Pokud tuto surovinu nemáte doma, tak si ji můžete vyrobit – jen je na to potřeba pamatovat předem. Recept jsem našla u pana Cuketky, který věnoval testování spoustu času a šlehaček, tak jsem mu věřila, že to bude to ono. Budete potřebovat jednu tučnou smetanu (31%) a 2 lžíce podmáslí. Toto smícháte a necháte při pokojové teplotě asi den a půl.

Takže až máte créme fraiche hotový, smícháte ho se smetanou a prošlehanými vajíčky. Ochutíte solí, pepřem a muškátovým oříškem.

Na hotové těsto dáme slaninu a kostičky sýra a přelijeme smetanovou směsí. Povrch ozdobíme chřestem a posypeme sýrem. Teplotu v troubě snížíme na 190 °C a dáme koláč péct na asi 25 minut, ale pekla jsem o něco dýl, náplň musí být pevná. Než budete krájet či vyndávat z formy, nechte jej trochu zchládnout.

Lotrinský koláč

Do chřestu jsem se zamilovala a tak jsem si koupila zase další kuchařku od Lenky Požárové. A myslím, že tymiánoví chřestýši budou zakrátko vonět u nás na stole.

2 comments

  1. moniKa says:

    Jan thanks. And if you change the name – lotrinský quiche with surprise – so there you can put almost anything. I found asparagus, but when you catch something less green and more fleshy…:) good taste

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..