Domů » S Mámami na sever

S Mámami na sever

www.mamami.cz
www.mamami.cz

Pokud občas nahlížíte nejen na blog, ale také do našeho eshopu, určitě jste si jí všimli. Inspirace severským designem. Jednoduchost, čistota, kontrasty černé a bílé, ale také nádechy pastelových barev. Spolu s tím, jak výrobky inspirované se zaplňují stránky našeho internetového obchodu, mění se i naše domácnosti. A my moc dobře víme, že Vám se tento jednoduchý styl zamlouvá stejně jako nám, a proto pro Vás dnes máme pokračování miniseriálu o zařízení interiéru, který jsme pro Vás připravily ve spolupráci s interiérovou designérkou Lenkou Dubskou. Tentokrát se tedy v článku, který pro Vás sepsala Lenka podíváme trochu blíže na severský design interiéru.

Víte, proč by se Vám mohl zamlouvat severský, neboli skandinávský styl? Protože je čistý, střídmý, nadčasový a útulný. Do dětského pokoje jak dělaný.

Ani se nebudete třást zimou. V severských zemích si zimy, chladu a tmy užijí až dost. V bydlení to tedy vyvažují světlými barvami, světlým dřevem, jemnými tkaninami v oknech, hřejivými dekami a polštářky a různými druhy osvětlení. Aby bylo útulněji a tepleji.

Do interiérů pouštějí seveřané kromě svěžího vánku, i barvy. Modrou, žlutou, červenou, růžovou i zlatou. Základem je však bílá a všechny její odstíny. Často i šedá nebo černá. Rozhodně neznamená, že skandinávský styl je mono, bílá – černá.

Typickým znakem je jeho vzdušnost.

zdroj: nordicdesign
zdroj: nordicdesign

Severský styl v dětském pokoji každý nemá. Hodí se pro miminka, menší i větší děti i k teenagerům. Pro holky i pro kluky. Dost důvodů zařídit v tomto stylu právě dětský pokoj, no ne?

zdroj: Pinterest
zdroj: Pinterest

Na českém trhu dnes není nouze, najít dětský nábytek nebo doplňky právě v tomto stylu. Jedním z obchodů, kde jednoduché i nadčasové severské doplňky s českou duší určitě najdete, je Mámami. Další důvod.

Opět jsem si pro Vás připravila náladovou koláž, jak může vypadat jeden pokojík pro dva sourozence. Jak skvělá pomůcka koláž je, už víte z minulého článku.

s mámami na sever

Z Mámami: Jelen dekorace, 209 Kč, Sáček velký LeSac , 106 Kč, Podkolenky Play, 210 Kč, Ošatka, 640 Kč

Jak tedy zařídit dětský pokoj v severském stylu?

Čeho se držte hlavně, je jednoduchost, čistota tvarů a poctivá práce.

Na podlaze je možné využít širokou škálu materiálů, které jsou vhodné do dětského pokoje. Ideální je dekor světlého dřeva, ale ani tmavou podlahou nic nezkazíte. Pokud využijete koberce z příjemného hřejivého materiálu, jako je vlna, len, bavlna, také nešlápnete vedle. Raději kusové, než celoplošné, klidně jeden přes druhý.

zdroj: Pinterest
zdroj: Pinterest

Nábytku použijte raději míň než víc. Přeplněnost se zde nenosí. Je nejčastěji v bílé barvě, kovový nebo dřevěný. Měl by mít čisté linie, žádná přehnaná zdobnost tomuto stylu nesluší. Na dřevu bývá použitá lazura, aby bylo dobře vidět poctivý materiál nebo je natřený na bílo úplně. Ani plastu bych se zde vůbec nebála. Dřevěný pracovní stůl a plastová židle u něho. Nebo plastové houpací křesílko u postýlky…

zdroj: Pinterest
zdroj: Pinterest

Skandinávský styl má tu výhodu, že u něj lze použít neutrální základ nábytku, který může dětem sloužit klidně i do dospělosti a stačí obměňovat pouze doplňky. Hlavně textilie. Na nich najdete zejména přírodní motivy, zvířecí motivy nebo různé geometrické tvary. Na povlečení, na polštářcích, na přehozech, na dekách. Stejné motivy lze použít na obrázcích, plakátech nebo i na dětském nádobí.

zdroj: Pinterest
zdroj: Pinterest

V tomto stylu je, více než kde jinde, možné použít kousek z bazaru nebo zapomenutý kus nábytku na půdě. Vznikne tak jedinečný netuctový interiér, se stopou vintage stylu.

zdroj: lottieisloving.com a ensuus.blogspot.nl
zdroj: lottieisloving.com a ensuus.blogspot.nl

Ještě jedna vychytávka, která voní severem. Černá tabulová barva. Stačí natřít jednu zeď, kousek skříně nebo jednu stranu dveří. Malé děti můžou kreslit křídami, starší si psát vzkazy nebo poznámky.

zdroj: Pinterest
zdroj: Pinterest a lapetitemag.com

A nezapomeňte na osvětlení. Skandinávci mají málo denního světla a dohánějí to doplňkovým osvětlením. Jedno centrální rozhodně nestačí. A v dětském pokoji můžete popustit uzdu fantazii úplně. Použijte světelné řetězy, osvětlení v podobě zvířátek, světelné tabule apod.

 Do severského stylu také patří i šikovné úložné prostory, koše, bedny, boxy. Těch není v dětském pokoji nikdy dost, že? Místo tam mají obrázky na zeď, kresby, grafiky, různé typografické motivy. Pak závěsné dekorace, girlandy, korálky, i lampionky.

zdroj: Pinterest a ministyleblog
zdroj: Pinterest

 

 

zdroj: Nordicday
zdroj: Nordicday
zdroj: Pinterest
zdroj: Pinterest

 

Že to na severu nemusí jen fičet? Není nudný, nebarevný, či strohý? „Dětský sever“ určitě ne.

One comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..