Domů » S předškolákem doma – aneb všude dobře, doma příliš

S předškolákem doma – aneb všude dobře, doma příliš

malý kuchař

Mám krásnou představu, jak trávit čas s dětmi doma v poklidu. Realita je ovšem aspoň u nás mnohem tvrdší a klid se smrskl pouze na dobu jejich spánku. A i když zdaleka nejsem odbornicí na zážitkovou pedagogiku, tak jsem byla nucena s nějakými nápady domů přijít. Hibernace u dětí neprošla, ale některé věci jsou u nás vcelku oblíbené.

Starší syn má teď období bludišť, spojování a hlavně počítání – občas tedy počítá jako Pipi Punčochatá, ale zato vždy je to hodně hlasité a s patřičným prožitkem. Narazila jsem na stránky Předškoláci, kde se dají zdarma stáhnout pracovní listy na každý měsíc a můžu říct, že vždycky aspoň něco zaujalo a bylo co doplnit.

Co je také oblíbené, tak jsou puzzle a s počátkem roku a novým fotokalendářem mě napadlo nějak využít fotek z toho starého. Vybranou fotku syn nastříhal na proužky a pak zkoušel jak to patří k sobě. Úkol vypadá snadno, ale chvíli mu trvalo než se zorientoval. Takže pokud fotky z nostalgie neschováváte, tak jako obměna se dá i toto.

puzzle

Postupně nám také přibývá různých knížek a her s úkoly pro předškoláky, a určitě to není konečný počet, ale za všechny budu jmenovat jen několik, k nimž se vracíme nejčastěji.

Poměrně čerstvě se u nás zabydlela hra s názvem 100 her o přírodě a číslech s podtitulem Na cesty. Zatím jsme ji tedy vždy zapomněli doma, ale je skladná a tím, že kartičky jsou smazatelné, tak dítě může dělat úkoly až do zemdlení.

100 her

U druhé hry, respektive celého učebního systému, pokud ji nemáte půjčenou či z druhé ruky, musíte počítat s dražším vstupem do světa Logico, ale pak se vám otevřou různé možnosti dovedností a znalostí. Můžu zvlášť doporučit pro děti, které se hůř soustředí a při pouhém mluvení neví co s rukama. Ruce dítěte se totiž zaměstnají posouváním příslušně barevného knoflíku a protože se jedná o program, který používají mateřské a později i základní školy, tak opravdu se dítko může naučit kde co.

A jako poslední bych chtěla zmínit jednu knížku. Jmenuje se Žvanda a Melivo a má podtitulek Na rozvoj slovní zásoby. U některých úkolů jsem tedy i já váhala jakou odpověď vybrat, ale velkou většinu cvičení předškolní dítě krásně zvládne a nenásilnou formou si zlepšuje své vyjadřování.

Bohužel žádný z těchto tipů není čistě o samostatné práci dítěte a je potřeba mu asistovat. Tipy na samostatné hraní vám však dávat nebudu, a že hračky nemusí být nijak drahou záležitostí tak svědčí toto autíčko.

autíčko

Syn s ním přišel jednou ze školky a nedal jej z ruky. Na jeho výrobu je potřeba: rulička od toaleťáku, barevný papír, lepidlo, nůžky, 5 knoflíků a tavná pistole. Pak stačí ještě nakreslit na balící papír autodráhu a závody můžou začít.

A aby bylo přece jen doma nejlíp, tak vám přeji, ať můžete co nejvíc času trávit s dětmi venku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..