Domů » Tipy na listopadové čtení pod deku

Tipy na listopadové čtení pod deku

Máme tu první listopadový článek. Pomalu, ale jistě se z venku přesouváme do tepla svých domovů, a tak i články budou čím dál víc hřát domácí atmosférou. Začátkem roku jsme se vás v článku Bloguj s námi ptaly, o čem byste si u nás na blogu ještě rádi přečetli. Jeden z podnětů byl i dotaz na článek s knižními tipy pro děti, takže ten dnešní první listopadový čtvrtek věnujeme právě jemu. A ač se nám ještě tak úplně nechce psát o Vánocích, věříme, že každý tip na dárek se v listopadu už docela hodí.

Na začátek musím napsat, že tenhle článek není rozhodně žádná skrytá propagace jakékoli knížky nebo autora. Chtěly jsme se s vámi podělit o tipy na knížky, které jsme s našimi dětmi četly, které nás bavily, a ke kterým se rádi a často vracíme.

Radši číst, než stavět kostky

Když jsem se stala mámou, měla jsem společné čtení s dětmi jako jednu z priorit. Popravdě musím říct, že mě taky vždycky bavilo mnohem víc předčítání pohádek, než stavění věže z kostek. Jak jsem pak zjistila v různých rozhovorech s jinými matkami, rozhodně v tom nejsem sama. To je totiž taková nějaká zvláštní zavedená představa, že mámy děsně baví si s dětmi hrát. Pravdu? Většinou nebaví. Baví nás s nimi být, ale málokterou maminku naplňuje hra na princeznu, prodavačku, stavitelku kolejí a já nevím co všechno. To jen tak na vysvětlenou. Ale zpátky ke knihám.

S první dcerkou jsem společným čtením trávila podstatnou část dne. S narozením druhého a třetího dítěte už to tak snadné nebylo, ale přesto jsme si nějaké čtecí rituály udržely až do současnosti. Pravda je, že s Matym jsem si ta leporela na koberci četla ze všech dětí nejmíň. Na moji omluvu musím ale říct, že jemu to ani za mák nevadilo. Víc ocenil tu stavbu kolejiště. Čas kolem večeře u nás ale patří knihám. Čteme si společně každý večer nějakou vybranou knížku, kterou musí odhlasovat většina rodiny. Většinou jsme to tedy my tři holky, takže zatímco s holčičkami jsem se kolem jejich tří let věku motala někde kolem Víly Amálky, Maty má svých třech letech za sebou Luisu a Lotku, Děti z Bullerbynu, Paní Láryfáry (už podruhé), Neználkovy příběhy, Macha a Šebestovou a další podobné tituly, u kterých je většinou vzadu napsáno: „určeno pro děti od 6 let“.

Pět dobrých důvodů proč s dětmi číst

A víte co? Myslím, že o to v konečném důsledku zase tolik nejde. Jak ty své děti už pár let pozoruju, ony na tom společném čtení oceňují i úplně jiné věci, než obsah knihy. Chcete vědět co?

  1. Je to čas, kdy jsme prostě spolu. Když máma čte, nikam neuteče a nemůže u toho dělat nic jiného (to je jedna z mála činností, kdy to fakt nejde).
  2. Hodně se nasmějeme. Ne, že bychom se jinak nesmáli, ale popravdě, málokdy nám všem společně tekli slzy od smíchu, jako třeba u příběhů o Neználkovi.
  3. Knížky nám přináší nové a nové podněty k rozhovorům. Asi to znáte. Skončí pohádka nebo kapitola a děti se automaticky začnou ptát. Proč to bylo takhle a proč zrovna ten udělal tamto a jak bylo myšlené tohle. Tyhle společné diskuse jsou kouzelné a děti se tak vlastně učí přemýšlet o věcech v souvislostech, klást otázky, odpovídat si navzájem. Přiznejme si, že tyhle dovednosti si potřebujeme zlepšovat i my dospělí.
  4. Děti se u knížek nenápadně, ale jistě učí udržet pozornost. Začínali jsme s krátkými příběhy a postupně jsme se dopracovali až k tak dlouhým textům, že jsem to dnes většinou já, kdo hlásí „pokračování zítra“. Děti by byly totiž schopné vydržet poslouchat snad i hodinu. V dnešní době plné techniky a neustálé interakce mi to přijde jako velmi dobrý vklad do budoucnosti.
  5. Společné vzpomínky. Děti mají se čtením spojené samé hezké věci. Stane se, že za mnou v létě přijdou a řeknou mi „Mami, já už se těším, až si pod peřinou budeme zase před Vánocemi číst o Karolínce“. Nebo když si vzpomínají, jak jsem jim předčítala, když byly nemocné.

Vím, že ne všechny děti milují čtení tolik, jako třeba ty naše. Obzvlášť pro maminky kluků bývá společná četba něco jako boj s větrnými mlýny. Chci vás jen povzbudit. Nevzdávejte to. Knižní trh je obrovský a autoři se snaží vycházet vstříc i dětem, které čtení zase tak moc v lásce nemají. Krásné ilustrace, komiksové čtení apod. Vybrat si dnes může snad opravdu každý.

Markét doporučuje

Nakonec tedy ještě aspoň pár tipů na knížky, které v naší domácí knihovně mají své čestné místo:

  1. Dvanáct hodin s Oskarem – čtení bez textu pro nejmenší. Jak příběh převyprávíte je jen na vás. A nejlepší z celé knihy? Dvojstrana, na které děti můžou třídit Oskarovy ponožky. Znovu a znovu a znovu :)
  2. Dědečku vyprávěj – základy etikety pro malé děti. Doma máme všechny tři díly. První je podle mého nejlepší. Na můj vkus je sice knížka někdy až trochu moc strojená, ale naše holky ji přímo zbožňují. A uznávám, že i díky těmto kníhám mají holky etiketu celkem v malíku.
  3. Děti z Bullerbynu a Lotta z Rošťácké uličky – klasika, bez které snad dětství není úplné. Obě knížky jsou dostupné také jako audioknihy a třeba Děti z Bullerbynu v podání Libuše Šafránkové jsou opravdu kouzelné. Doporučuji!
  4. Luisa a Lotka – asi jazykově nejtěžší knížka, kterou jsme zatím četli, ale i přesto se stala velmi oblíbenou
  5. Terezka, princezna z Fulneku, Dokonalá Klára a Hledá se hvězda – Všechny tři knížky jsou na trhu poměrně nové. Neznámé a neokoukané příběhy, nové malé hrdinky, zajímavé příběhy. Rozhodně doporučuji všem malým čtenářkám cca od 5 let.
  6. Kuchyňské pohádky – nevím, jestli je to tím, že mám tak ráda Hanku Pinknerovou osobně, ale tyhle její pohádky u nás doma máme moc rádi všichni, protože třeba o tom, jak to dopadá s nenasytnou cukřenkou, se jen tak někde nedočtete.

Míša doporučuje

Z klasických pohádek a příběhů nám děti pomalu odrůstají, stejně jako společnému čtení. Ony se nám i ty dívčí a klučíčí světy pomalu rozdělují a najít společnou knížku už není úplně jednoduché. A není ani vždy snadné najít knížku pro témeř desetiletého kluka, kterou by nečetl z donucení a dokonce se u ní i bavil. Knih máme doma dost a atk jsem vybrala alespoň malou ochutnávka toho, co si naše děti rády samy přečtou.

  1. Tak tohle dělá princezna – knížka, která se bude líbit všem odvážným a sobestačným princeznám.
  2. Kouzelná Beruška a Černý Kocour – i u nás už frčí filmoví a seriáloví hrdinové, ze kterých nejsou všichni rodiče odvázaní. Díky tomutu seriálu a knížce se ale třeba naše děti rozhodly chodit do šermu. :-)
  3. Babička Drsňačka – Jak mluvit s dětmi o stáří, předsudcích a toleranci? Jde to i vtipně? A bude to bavit i kluky? Všechno jde, tato knížka je toho důkazem.
  4. Harry Potter – Dnes už klasika a jedna z mála serií knížek, kterou si náš školák přeje k narozeninám i Vánocům. A ta ilustrovaná verze je prostě krásná.
  5. Příšerné příběhy – Pokud máte doma hrdinu, který se ničeho nebojí a už vůbec ne strašidelných pohádek, pak by příběhy autora Chrise Priestleyho mohly být přesně to pravé.

Vánoční tipy

Před Vánocemi je čteme každý rok a ten předvánoční čas si bez nich už ani neumíme představit.

Vánoční přání – Povídání o tom, jak pár týdnů před Vánocemi strávila malá Karolínka a jestli se jí její velké přání splnilo, nás doma baví už pěkných pár let.

O Čertovi – Pavel Čech a jeho dokonale snové ilustrace, které vás chytí za srce. A k tomu navíc ten nádherný, Vánocemi podbarvený příběh o čertu Florimónovi by si měl před Vánocemi přečíst povinně snad každý. Kniha je k dostání v několika různých velikostech. Já osobně ale doporučuji zvolit tu největší, ve které ilustrace nejlépe vyniknou.

Kouzelný kalendář – Kniha spíše už pro školáky o putování zeměmi i časem. Díky kouzelnému kalendáři doputujeme spolu s Jáchymem a  Elizabeth ze součanosti až do Betléma právě ve chvíli kdy se Marii narodí malý Ježíš.

Všechny knížky seženete nejspíš v každém knihkupectví. Pokud jste z Brna, tak vám ale určitě doporučíme návštěvu našeho oblíbeného knihkupectví, které se svým kouzlem tak trochu podobá malému knihkupectví Meg Ryan z filmu Láska přes internet :)

Listopadem začíná to jedinečné předvánoční období. Já vím, já vím. Možná jste se teď trochu kysele usmáli a pomysleli si něco v tom smyslu, že budete tak akorát kouzelně nestíhat. Tak ten úsměv zkuste teď trochu opravit, na chvíli zavřít oči a vrátit se zpátky do dětství a podívat se na ten svět těma očima, kterými jste se dívali tenkrát. Už? Není to teď mnohem lepší?

Zkuste ty dlouhé studené večery letos využít do poslední kapky a častěji než jindy se stulte pod deku a chvíli si společně čtěte nějakou pěknou knížku, povídejte si, smějte se nebo jen tak buďte. I tyhle chvíle máme na mysli, když píšeme, že #domovjetohlavnicostojizatotvorit.

Děkujeme všem, kteří jste se už zapojili do naší podzimní výzvy na instagramu pod zmíněným hashatagem. Pokud jste tak zatím neudělali, tak máte ještě stále možnost se připojit. Stejně tak můžete až do Vánoc koupit naši knížku Báječné oslavy se slevou 15%. A tím ještě nekončíme. Něco pro vás chystáme, tak sledujte naše ig profily mamami_czmarketa_mamami a misha_mamami, ať vám nic neunikne :)

5 comments

  1. Pavla P. says:

    Markéto a Míšo, moc a moc díky za skvělé tipy na knížky, máte o trošku starší děti než já (mám také tři), tak je fajn, že jste přede mnou a já se můžu inspirovat:-) A hlavně Vám oběma děkuji za krásný blog, doslova z něj sálá pohoda, klid a láska k těm správným životním hodnotám, které dnes mnoha lidem chybí…
    Přeju krásné listopadové dny!

    • Marki says:

      Milá Pavli, moc děkujeme za milá slova! Těší nás, že můžeme být inspirací a jsme moc rády, když ostatní v blogu objeví přesně to poselství, které je pod články ukryté…Přejeme krásné a pohodové podzimní dny k vám domů :)

  2. Moc moc moc ďakujem za túto obrovskú dávku inšpirácie! Ešte som síce len v siedmom mesiaci, ale už teraz premýšľam, ako by som svojmu dieťaťu posunula moju obrovskú lásku ku knihám. Tieto tipy si rozhodne odložím pre budúcu referenciu, a väčšinu vami odporúčaných kníh si rozhodne pôjdem omrknúť aj do kníhkupectva :) Ešte raz, veľká vďaka!

    • Marki says:

      Ivi, moc a moc díky za tvůj komentář! Jsem ráda, že naše články jsou inspirací…přeju poklidný zbytek těhotenství, užívej si ten vzácný čas, jak to jen jde :) p.s. A moc krásný blog máš!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..