Domů » Co v létě dělat nemůžete

Co v létě dělat nemůžete

podzim

Tak nakonec přišly. Ty tmavé a deštivé podzimní dny. Přiznám se,  že je nemám moc ráda. U nás doma teď budeme téměř půl roku skoro celé dny svítit a vstávání za tmy taky není má oblíbená činnost. Jenže člověk nemůže půl roku jen čekat na jaro a každý den, i ten nejšedivější, může přinést něco nového. A pravdou je, že na podzim se dají  úplně bez vyčitek dělat věci, které by v létě vypadaly přinejmenším zvláštně…

 1. Pálit svíčky třeba celý den. Já to teda dělám. Svíčky mi hoří klidně už ráno u snídaně, nechávám si je i na kuchyňské lince když vařím, u počítače kde odpoledne pracuji a moc ráda je pozoruji večer, když jen tak odpočívám.

2. Vařit. Ne, nemám na mysli ty polední špagety, které máme doma možná častěji než by bylo zdrávo. Já myslím ta dlouhá sobotní dopoledne, kdy si děti hrají  nebo přijdou za mnou do kuchyně, kde si povídáme a já vytahuji hrnce, smažím cibulku, míchám koření, podlévám víno. Dusím, peču a vařím ta jídla, která Vám provoní každý kousek Vašeho bytu a zahřejí nejen žaludek, ale taky duši.

svíčky

3. Užívat si líné víkendy. Nevím jak to máte vy, ale mně přijde docela hloupé v létě strávit víkend jen tak doma. To se pořád vymýšlí výlety, jezdí se na hrady a zámky, chodí se k vodě, protože děti přece potřebují na vzduch a babičky se v telefonu starostlivě ptají: „Tak co jste dělali o víkendu?“  Na podzim je to ale  jiné. Na podzim můžete strávit třeba celý víkend zabalení do deky s knížkou v ruce. Tedy, pokud Vaše děti nepotřebují na vzduch :)

4. Chodit na krátké i delší procházky. I ty mají něco do sebe. Zajet někam za město, do lesů, ze kterých stoupá pára a listí hraje barvami. Lidí venku je mnohem míň a všude je takové zvláštní ticho. Nechat si trochu ošlehat tváře větrem a studené ruce nechat v kapsách bundy je docela fajn. Člověk se pak tak rád vrací domů.

5. Vařit horký čaj. To když se vrátíte z té procházky a uvaříte si ho, chutná nejlíp. Kdy jindy, než v těch šedivých dnech vařit hrnky a konvice horkého čaje všeho druhu. A kombinace svíček, horkého čaje a teplé deky je zárukou krásného večera. To Vám ale určitě nemusím říkat, myslím, že všichni tyhle chvíle máme rádi :)

6. Zútulnit si domov. No tak dobře, to můžete dělat samozřejmě celoročně. Ale aspoň já to mám tak, že v létě zdobím byt převážně čerstvými květinami. Zato na podzim vytahuji všelijaké dekorace, dřevěné domečky, prostírky, čechrám polštáře, skládám deky, pořád něco přemisťuji z místa na místo. To všechno pro to, aby se nám doma jednoduše líbilo.

No, přiznávám. Víc tak úplně pozitivních věcí mě teď nenapadá, ale na to, že nejsem milovník podzimu, je každý bod dobrý :)

horké mléko

A pokud Vy máte nějaké tipy, kterými si zpříjemňujete podzimní čas, určitě dejte vědět, budu Vám vděčná!

 

7 comments

 1. K. says:

  Svíčky, už kňučím jakou dobu, že je musím koupit, ale až tento víkend otvírají obchod Avionu, takže tam si načuchám a koupím. Teplá jídla teď taky vařím a navíc mě ten podzim nutí dělat víc sladkých jídel (snad to nebude mít nějaké dopady!). Vidím teď karamel úplně všude :)
  Taky tyto studené dny nemám ráda. Deky a plédy ano, teplý čaj a dobré kafe ano. Vlastně mi ten déšť a zima nevadí, pokud nemusím z domu :D
  Snad bude hezká zasněžená zima, aby nám to vynahradilo déšť, vlhko a tu nepříjemnou zimu, co si hledá každou cestu pod kabát a huňaté svetry.
  Pěkný podzim, Vám to jistě zpříjemní vydání knížky ;)
  K.

  • Marki says:

   Kristy, jaký obchod? Musím se mrknout…No, já mám u sebe pocit, že hlavně musím nasadit pozitivní myšlení. Ano, bez slunka za oknem je to těžší, ale nakonec ony ty dny jsou stejně takové, jaké si je člověk udělá :) Jo, na knížku se těšíme, ale doufáme, že ta zpříjemní podzimní dny hlavně těm, kteří si ji budou číst :)

 2. Pája says:

  Jééé,všechny věci dělám taky a miluju a napadá mě spoustu dalších! Dát si večer horký mlíko s rumem a medem,vytáhnout ze skříně flanelový pyžamo,hřát si nohy na topení…dodělat doma všechny možný resty,protože v létě na ně nebyl čas a byla by škoda trávit je doma,když bylo venku hezky…Zachlumlat se do šály,běhat ve spadaném listí,které krásně šustí :-) Taky mnohem víc peču. Třeba chleba :-) A mám ráda podzimní módu. Vlastně mám ten podzim ráda celkově,když překonám tu počáteční únavu :-D

  • Marki says:

   Ano! Podzimní móda! Jak jsem na to mohla zapomenout :) Protože je fakt, že svoji maxi šálu mám hrozně ráda a vůbec všechny ty svetry a vrstvení…a spadané listí…je fakt, že z některých věcí člověk nevyroste, taky nikdy neodolám :)

 3. Hanka K. says:

  Pro mě je jsou podzim holiny a kaluže. Je tak super nemuset se kalužím vyhýbat a vzít je hezky středem. Poslední roky do nich ale beru lyžařské fusky, aby v nich bylo i krásně teplo! :-)

  • Marki says:

   Pravda je, že jsem o jejich koupi nejednou uvažovala….hlavně v ta rána, kdy z nebe crčí provazce vody a člověk tlačí kočár a další dvě děti vede do školy a školky :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..