Domů » Svatomartinské hody

Svatomartinské hody

sváteční tabule

Vůně pečené husy se už krásně linula bytem, když jsme se okolo třetí hodiny pomalu začali scházet k prostřenému stolu. Práci jsme si rozdělily, takže zatímco jedna z nás poctivě podlévala celé dopoledne husu a k tomu připravovala bylinkové máslo, pražené mandle a další chuťovky, další pražila housky na knedlíky, válela šišky, chutila zelí a kořenila dýni, třetí mlela mák a ořechy, aby je potom proměnila v lahodné náplně do kynutých rohlíčků.

S sebou ke společnému jídlu jsme tedy přinášely voňavé zelí, měkké knedlíky, kořeněnou dýni, právě vytaženou z trouby, křehké svatomartinské rohlíčky a tatínci pod paží svírali nejmenší ratolesti, kočárky, odrážedla a křesílka, na která naše dítka zasedají při všech rodinných příležitostech. Nechyběl přípitek, pro malé i velké a pak už jsme se směle pustili do jídla.

předkrm

To nás však lákalo tolik, že jsme ho nestihli ani pořádně vyfotit a za chvíli už jsme ze stolu odnášeli pouze prázdné talíře. Poté už jsme povídali, ujídali úžasné svatomartinské rohlíčky, popíjeli dobré víno a užívali si dlouhého podzimního večera.

Jestli jste letos svatomartinské menu nestihli, nezoufejte. Přečtěte si naše recepty, připravte si hrnce, vařečky, zástěry a připravte si své vlastní hody. Nezáleží ani tak na tom, jestli to bude na sv. Martina, na Štěpána nebo tuhle sobotu. Důležité je, když budete s lidmi s kterými je vám spolu dobře.

Nám zbývá jen popřát dobrou chuť!

svatomartinská husa

Svatomartinská husa

Pěkně vykrmenou čtyřkilovou Rohozenskou husu ze Sklizeno si chodil hladit i náš syn, jak se mu líbila. S přípravou už jsem raději začala den dopředu, kdy jsem ji omytou nasolila, pokmínovala a v míse jsem ji polila a podlila mlékem, abych ji uložila hezky do chládku do lednice. V sobotu ráno jsem si předehřála troubu na 180ºC, husu vložila do největšího pekáče co jsem doma našla a překrytou alobalem jsem ji dala péct. Po čtvrt hodince jsem teplotu stáhla na 160ºC a při této teplotě jsem ji pekla pořád zakrytou další 4 hodinky za stálého podlévání, polévání a odlévání tuku. V závěru pečení jsem nakrájela na čtvrtky jablíčka, posypala jsem je asi lžící mleté skořice, přidala jsem nakrájenou slaninu a vše jsem přidala k huse, kterou jsem nechala na poslední půl hodinu s ochucenými jablíčky odkrytou dopéct.

Nevím, co by svatý Martin na tuto husí tradici říkal, ale rozhodně by mu tato husa chutnala alespoň tak jako nám.

příprava kořeněné dýně

Kořeněná dýně

Tahle pochoutka byla původně myšlená jako alternativní příloha ke knedlíkům, ale voněla tak báječně, že jsme ji nakonec snědli jako předkrm.

Pro šest lidí mi stačila na přípravu jedna střední dýně hokkaido. Dýni jsem omyla, pokrájela na kousky a v míse promíchala s olivovým olejem, rozmarýnem, tymiánem, majoránkou, zázvorem, skořicí, pepřem, solí.

Poté jsem dýni pekla v troubě rozpálené na 200°C asi půl hodiny.

Přiznám se bez mučení, že zelí jsem dělala kupované, bílé i červené, ale abych měla aspoň trochu pocit vlastní práce, do červeného jsem přidala strouhané jablko, brusinky, med a cukr, a kdybych nezapomněla přidat skořici, byla by tam také.

Houskové knedlíky byly ale na rozdíl od zelí poctivé domácí. Protože času na přípravu ale bylo málo a práce víc než dost, přípravu těsta jsem svěřila domácí pekárně.

knedlíky

Na 4 houskové knedlíky jsem potřebovala:

  • 250ml mléka
  • 1 vejce
  • 400g hrubé mouky
  • 100g polohrubé mouky
  • 1 lžička cukru
  • 1 lžička soli
  • 1 lžička sušeného droždí
  • 3 hrsti rohlíků opražených na másle.

V tomto pořadí jsem suroviny dala do pekárny a zadala program „těsto“. Když bylo těsto hotové, rozdělila jsem ho na čtyři stejné díly ze kterých jsem vytvarovala šišky a nechala na vále ještě chvíli kynout. Mezitím jsem si dala vařit do hrnce osolenou vodu. Knedlíky jsem do vroucí vody dávala opačnou stranou než byly na vále (tedy vykynutou stranou dolů) a ve vodě jsem je vařila z každé strany 10 minut.

8 comments

  1. Milenka says:

    Svatomartinske hody jsou sice spojeny s husou, ale to neznamena, ze musi ostatni drubez prijit nazmar! C o takhle vyzkouset treba kachnu na pomerancich nebo slepici s kastany?

    • Marki says:

      Vždy je lepší si to trochu rozložit, buď si všechny dobroty rozdělit do několika různých dní nebo se o práci s někým podělit :) Užijte si sv. Martina i letos, už je za rohem :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..