Domů » Zlatá padesátá

Zlatá padesátá

Puntíky, proužky, kostky. Na hlavě kudrny a podtočená ofina. Kdo by nepoznal z pár slov, že řeč je o módě padesátých let minulého století. Zlatá padesátá. Stačí se podívat do pár výloh v obchodech či se projít po Brně (a věřím že v Praze to nebude jiné) a zjistíte, že tahle krásná móda je zpět. Ovšem pozor, nemluvím tu o módě 50. let v naší zemi. Zatímco nám tu nemile přituhovalo a ženy si hlavy halily do šátků, v Americe se natáčelo, kulmovalo, nehty a rty se jen červenaly a sukněmi to jen šustilo.

Móda 50. let vlastně vycházela z let 40., ale byla nápaditější, uvolněnější a hravější. Zkrátka bylo jasné, že válka je pryč, ekonomika začala vzkvétat, ženy často zůstávaly v domácnosti a toužily vypadat krásně. Americký sen se začal rozjíždět na plné obrátky.

 

Padesátá léta v módě přinesla mnoho nového. V padesátých letech se v módě kladl důraz na ženské křivky, takže do pasu byly šaty nebo blůzky obepínavé, pas byl zúžený a sukně bývaly buď široké nebo naopak obepínaly také boky. Skvělým příkladem nositelky takových šatů byla slavná Marylin Monroe.

Délka sukní i šatů dosahovala většinou těsně pod kolena, ale nosily se také délky do půlky lýtek či ke kotníkům. Barvy oblečení bývaly pastelové. Často se objevovala žlutá, modrá, zelená I bílá.

Mezi módní ikony této doby patřily například takové hvězdy jako Marylin Monroe, Audrey Hepburn, Grace Kelly a nemůžu nezmínit také Jackie Kennedy, která se více proslavila až v šedesátých letech, poté, co se stala první dámou USA, nicméně její styl oblékání inspiruje ženy na celém světě dodnes.

Pokud hledám módní inspiraci, většinou jako první usedám k internetu . Mezi mé oblibené „retro blogy patří například annstreetstudio. Blog americké fotografky plný nádherných fotografií nebo český blog Mezi nebem a zemí, jehož poditutl zní „retro módní blog na pomezí“. Sympatické na něm je, že autorka podstatnou část svých outfitů uloví v „sekáči“ a na výsledku to vůbec není znát. Pokud potřebujete denní inspiraci jak se oblékat od hlavy až k patě, určitě navštivte americký blog s názvem What I wore. Kombinace blogerky Jessicy jsou zajímavé, neotřelé, často vskutku retro a hlavně převážná část oblečení se dá sehnat i u nás, takže se nebojte, že byste musely cestovat až za oceán nebo jen smutně koukat na obrazovku vašeho počítače. Další opravdové retro a tentokrát zejména 50. léta najdete na stránkách Lazy eye. Otevřete a kochejte se střihy, barvami, a vzory, protože tyhle šaty mají nápad.

Až budete dost inspirovaní a stále se vám nebude chtít vstávat od stolu, abyste si na sebe něco vhodného pořídily, navštivte například internetové stránky Modcloth nebo Vintageous. Z těch českých pak třeba Laly.

Pokud vás ale nebaví (a to mě opravdu nebaví) neustále sedět u internetu a cosi hledat, můžete se inspirovat i příjemnějším způsobem. Sedněte si večer mojitem nebo horkým čajem (záleží na ročním období), pusťte si film a nasávejte atmosféru dob (již téměř dávno) minulých.

Pro tyhle příležitosti doporučuji například filmy:

Úsměv Mony Lisy, Julie a Julia, Zápisník jedné lásky, Nouzový východ, Pomáda, Střihoruký Edward, Stepfordské paničky či nedávno Českou televizí odvysílaný seriál Kennedyovi (tam ale již móda přechází pomalu k létům 60.).

Já jsem si módu padesátých let opravdu oblíbila (to ale neznamená, že by jste mě neviděli jinak než v široké sukni pod kolena), i když si to dokážu docela dobře představit. Stejně krásná my přijde i móda let třicátých, čtyřicátých a šedesátých. O těch ale zase někdy příště.

V blízké době nás čeká stylové baboletní focení, jak jej nazvala naše milá  fotografka, těšte se!

 

 

4 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..