Domů » Pod dubem za dubem

Pod dubem za dubem

P1020967.JPG

Den byl jako vymalovaný, prostě stvořený pro nějakou túru. Neznalí pověsti jsme se vydali na Žákovu horu (810 m.n.m.) se záměrem dojít k prameni Svratky.

P1020947.JPG

První část cesty proběhla nádhernou krajinou autem přes Kadov směrem na Herálec. Prozíravě jsme zaparkovali na parkovišťátku asi kilometr pod Žákovkou, abychom se po červené značce pustili k cíli. Právem je tato oblast vyhlášena rezervací, protože místy jsme měli dojem, jako bychom procházeli šťavnatým pralesem s popadanými a zetlelými kmeny stromů, mechy a přesličkami. Na vrcholu nás žádný výhled na krajinu nečekal, zato hora nám chtěla ukázat, kdo je tu pánem.

P1020920.JPG

Aniž bychom pramen poznali, nepoměrně větší rychlostí za doprovodu řádného zavlažování jsme mokří doběhli zpět k autu. No, byli jsme rádi, že jsme nedopadli jako ti nebozí žáci z kláštera, kteří zde prý zabloudili a už je nikdy nikdo neviděl. Jen tu horu podle nich zřejmě pojmenovali.

Při druhém výletu jsme dobyli (někteří se i dobili) nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal (836 m.n.m.) a to i s desetiměsíčním miminem na břiše a dvouleťačkou na zádech. Převýšení však nebylo tak závratné, jak by se na první pohled zdálo. Na prostorném lesním parkovišti jsme nechali naše plechové oře a vydali se „kočárkovou“ cestou po žluté značce lehce vzhůru. Děti ozbrojené dřevěnými meči a dýkou z hradu Svojanov poněkud pokulhávaly vzadu. A rozumějte, okolní lesy jsou jako stvořené pro loupežníky, tak se je naši malí vydali hledat. Málem jsme jim ani nestačili.

P1030038.JPG

Cesta rychle uběhla a už se před námi tyčily rozložité skály. Prý devět věží a tři malé věžičky, ale nějak jsme se nemohli dopočítat. Přece jen nejsme kamzíci a horolezení není naše silná stránka, ale vrchol byl dobře přístupný i pro naše předškoláky, kteří na sebe byli náležitě pyšní, jak to zvládli. Cestou zpět jsme se ještě stavili v Kadově v penzionu Klokočí. Původně jen na polívku, ale jen u ní nezůstalo, neboť nabídka a skvělé jídlo nás nenechalo chladnými. Jak nám chutnalo se dočtete zde.

P1030045.JPG

Domů jsme se vrátili příjemně unavení a zjistili jsme, že 4 km jsou pro nás tak akorát. Více o našich dalších zážitcích se dočtete zde.

P1030068.JPG

One comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..